Vyskúšali sme dovolenku v autostane

Vyskúšali sme dovolenku v autostane

Na konci tohto leta nám zostalo pár dní dovolenky, a tak sme sa rozhodli pre predĺžený víkend pri mori v Chorvátsku. Naša trojčlenná rodina sa zhodla, že túto dovolenku zoberieme z iného konca. Požičali sme od známeho stan na auto a rozhodli sa v Chorvátsku kempovať. Radi by sme sa s vami podelili o naše dojmy zo spania pod netradičným autostanom.

Možno začnem o kúpe autostanu premýšľať

Môj kolega z práce strávil pod autostanom už niekoľko dovoleniek a vždy mi nadšene rozprával, ako ušetril a aké dobrodružstvá v stane zažil. Výhoda autostanu tkvie predovšetkým v tom, že sa dá rozložiť kdekoľvek. Môj kolega zopárkrát prespal načierno na skalách nad morom. Keďže sa stan na auto rozkladá na streche auta, tak je možné spať naozaj aj na skalách. Po autostane som zrazu zatúžil aj ja, ale odradila ma jeho cena. Rozhodol som sa počas našich dovolenkových dní autostan vyskúšať a o kúpe uvažovať až po skúške. Kolega je štedrý, stan mi požičal, takže nič nebránilo našej dovolenke.

Autostan je ideálne aj pre technické antitalenty

Trochu som sa obával toho, ako stan na strehu pripevním. Obavy ma rýchlo prešli, pretože na nosič som stan pripevnil vďaka inštrukciám kolegu za pár minút. Rovnako rýchlo som stan v kempe rozložil. Môj kolega vlastní stan s pevnou škrupinou, ktorý je maximálne pre dve dospelé osoby s dieťaťom. Pre nás ideálny, ale väčšie rodiny by si mali kúpiť skôr autostany s mäkkou konštrukciou, ktoré sa dajú vytiahnuť viac do strany. V takomto stane sa pohodlne vyspia štyria ľudia. Náš stan sa pomocou páčky roztiahol po otvorení boxu, v ktorom je uložený. Látkové stany sa rozložia po vytiahnutí schodíkov. Kolega má k stanu dokúpený prístrešok, takže sme mali vlastnú terasu. Poviem vám, že večery pri šume mora s pivkom v ruke na terase stanu boli na nezaplatenie.

Pozitívne i negatívne dojmy zo spania v autostane

V stane na auto sme trávili naozaj len večery, pretože sme veľmi aktívni. Dokonca sme na nosiče bicyklov naložili tri bicykle a spoznávali okolie prímorského mestečka zo sedla bicyklov. Do stanu sme líhali unavení, ale aj keby sme unavení neboli, zaspali by sme ihneď. Dno stanu totiž tvoria matrace, takže žiadne tvrdé spanie na zemi. V spacáku a s malými vankúšikmi pod hlavou sme sa cítili ako doma. Navyše je v stane dostatok okien so sieťkami, takže nám nebolo horko, vzduch nádherne cirkuloval. Nad ránom bolo pri mori vlhko, ale na streche auta vo výške nás vlhkosť netrápila. Neotravovali nás ani mravce, ktoré sa na strechu nedostanú. Dovolenku s autostanom hodnotím veľmi kladne. Jediné, čo ma sklamalo bola vyššia spotreba auta kvôli bicyklom a boxu so stanom. Čo vám poviem – musím začať šetriť, pretože autostan ma vskutku chytil za srdce.