Nemusíte byť bytový dizajnér ani záhradný architekt, aby ste pochopili, že osvetlenie je jedným z najdôležitejších prvkov vplývajúcich na vzhľad a využitie priestorov. Väčšina ľudí sa sústreďuje predovšetkým na osvetlenie interiéru a zabúdajú, že aj záhrada a jej jednotlivé časti si zaslúžia adekvátne svietenie. Neoddeliteľnou súčasťou záhrad a domov sú pergoly. Vďaka osvetleniu dokážete aj z pergoly vyčarovať svetelnú oázu.
Premýšľate o pergole? Zaslúži si vašu pozornosť
V úvode by sme radi venovali zopár slov samotným pergolám. Tento záhradný prvok sa stáva populárny u čoraz väčšieho počtu majiteľov rodinných domov. Oproti altánku má pergola viaceré výhody. Altánky slúžia hlavne ako dekorácia a pri posedení v záhrade poskytujú tieň len čiastočne.
Pergoly môžu, podobne ako altánok, stáť voľne v záhrade, ale častejšie sú súčasťou domu. Využívajú sa na prekrytie terasy a v niektorých prípadoch sú plnohodnotným priestorom, ktorý sa dá využívať počas celého roka. Takéto pergoly sa ukotvia k jednej zo stien domu, môžete ich zaskliť a zastrešiť. Z pergoly dokážete vytvoriť zimnú záhradu, otvorené sedenie, alebo z nej spraviť okrasnú časť domu.
Pergola je prvkom, ktorý plne zapadá do konceptu súčasnej architektúry, a preto sa hodí k moderným domom. Na druhej strane drevená pergola vyzerá úchvatne aj pri staršom rodinnom dome. V súčasnosti sú najviac preferované bioklimatické pergoly spoločnosti Sunsystem.
Tieto pergoly využívajú vo svoj prospech počasie, či už slnečnú energiu, alebo vzduch. Pomáhajú šetriť energiu na vykurovanie a chladenie priestoru. Bioklimatické pergoly vyzerajú trendovo a ich súčasťou býva LED osvetlenie.
Okrem vstavaného osvetlenia by ste sa mali zamerať na svetelné detaily resp. na osvetlenie pergoly, ktoré je nevyhnutné pre plné využitie všetkých jej funkcií.
Využite všetky svetelné možnosti pergoly
Možno si kladiete otázku, prečo by ste mali energiu a financie venovať takej malichernosti, akou je vonkajšie osvetlenie v priestoroch pergoly. V prvom rade si uvedomte, že pergola sa môže zo začiatku javiť len ako miesto, ktoré slúži na posedenie v tieni, ale časom ju dokážete zmeniť na úplne iný priestor.
Pergolu je možné zaskliť, jej steny sa dajú vyplniť vonkajšími alebo screenovými roletami. Skoro všetky typy pergol bývajú kryté z vrchnej časti. Ich strecha je sklopená, čím sa zabezpečí odvod snehu a dažďa. Je zrejmé, že ide o krytie terasy, ktoré sa dá využiť celoročne.
Terasa s pergolou môže slúžiť ako jedáleň, miesto na grilovanie alebo hry s deťmi. Niektorí ľudia si v tomto priestore vytvoria zimnú záhradu, ktorá sa dá vykúriť viacerými spôsobmi. Kryté pergoly nie sú limitované výberom osvetlenia.
Vďaka otočným lamelám, ktoré sú typické pre bioklimatické pergoly, môže byť zdrojom energie aj slnečné žiarenie. Znamená to, že na osvetlenie pergoly je možné využiť nielen klasické svetlá napojené na elektrickú sieť, ale tiež solárne.
V každom smere vyhráva LED osvetlenie
Prakticky je jedno či sa rozhodnete pre solárne, alebo elektrické svietenie. Vždy vám ako najlepší variant vyjde LED osvetlenie.
Technológia LED sa využíva pri výrobe všetkých druhov svietidiel. LED žiarovky, lampy a pásiky si našli svoje miesto vo vnútorných i vonkajších priestorov vďaka svojim jedinečným vlastnostiam. Ak vám nie je ľahostajné životné prostredie a vaše zmýšľanie je ekonomické, LED osvetlenie by malo byť vašim prioritným výberom.
S LED osvetlením dokážete ušetriť až 90% výdavkov na svietenie a aj na technológii samotnej. LED osvetlenie má dlhšiu životnosť, a zároveň je skvelou voľbou pre exteriér z dôvodu možnosti vysokého krytia a okamžitej maximálnej svietivosti ihneď po zapnutí svetla.
- Krytie svietidiel vyberajte podľa toho, či ide o uzavretú, alebo otvorenú pergolu. Stupeň krytia osvetlenia (IP) je údajom, ktorý vás informuje o tom, ako odolá elektrické zariadenie vode, vlhkosti či prachu. Do vonkajších priestorov je nutné voliť svietidlá s krytím od IP44.
- Ďalším parametrom pre výber LED osvetlenia je svetelný tok t. j. svietivosť. Svietivosť sa uvádza v lumenoch. Pre exteriérové osvetlenie sa odporúčajú svietidlá s teplou bielou farbou a svetelným tokom 200 lumenov na meter štvorcový.
Myslite na detaily, ktoré vytvoria celok
Hlavné osvetlenie
Hlavné osvetlenie pod pergolou by malo byť umiestnené v centrálnej časti terasy. Pergoly bývajú vyrobené z dreva alebo hliníka. Ak ide o drevenú konštrukciu, nie je problém do dreva vyvŕtať diery a pripevniť do nich závesné stropné svietidlo. V prípade hliníka môžete umiestniť hlavné svetlo na fasádu budovy.
Pri vstupe na terasu oceníte vonkajšie svetlo so senzorom, ktoré sa samé aktivuje a vy tak budete mať čas na zapnutie ostatných svetiel. Problémom môže byť natiahnutie elektrického napájania priamo k svietidlu. V každom prípade vám odporúčame využiť služby profesionálov, ktorí vám s inštaláciou svetiel pomôžu. Odborné osadenie osvetlenia je zárukou dlhej životnosti bez porúch.
Jedine profesionál dokáže myslieť pri inštalácii svetiel na taký detail, akým je uhol toku svetla. Vďaka tomu si pri práci na terase nebudete tieniť na kuchynský kútik či gril.
Náladové osvetlenie
Doplnkové alebo náladové osvetlenie vytvára tú správnu atmosféru. Najčastejšie ide o malé lampičky, lampáše, bodové osvetlenie alebo zápustné svietidlá, ktoré sa dajú umiestniť do podlahy terasy.
Veľmi obľúbené náladové osvetlenie vo forme LED pásikov môže hýriť rôznymi farbami podľa vašich požiadaviek. Farebné RGB pásy dokážu vytvoriť akékoľvek farebné variácie. Výhodou LED pásov je možnosť ich diaľkového ovládania a prepínania farieb. Inštalujú do hliníkových profilov a ich umiestnenie umožní vašej fantázii pracovať naplno. A čo tak nalepiť pásiky do trámov, do rámov sklených výplní či do výklenku? Vašej predstavivosti a kreativite nič nestojí v cestě.