Fakty a mýty o suchej pleti

Fakty a mýty o suchej pleti

Fakty vs. mýty, mýty vs. fakty – boj, ktorý sa asi nikdy neskončí. Mnoho rôznych a viac či menej zaručených informácií sa týka aj kozmetického alebo zdravotného problému, s ktorým sa borí množstvo ľudí. Ktoré z prevládajúcich tvrdení o suchej pokožke sú pravdivé a ktoré nie?

Základom je správne určenie typu pleti

Mnoho ľudí definuje svoju pokožku ako suchú alebo mastnú, ako keby nič medzi tým neexistovalo. Chyba. Vo veľa prípadoch totiž ide o zmiešanú pleť, čo znamená, že typ pokožky sa na rôznych miestach tela mení. Môžete mať suchú pokožku na nohách, no vaša T zóna na tvári bude vykazovať znaky mastnej pokožky. Môžete mať dokonca normálny typ pleti všade okrem oblastí, kde sa vyskytuje suchá koža (často ide o oblasti kolien a lakťov). V takýchto prípadoch sa vyplatí starať sa o jednotlivé zóny pokožky tak, ako im prislúcha.

Pleť sa časom mení

Nie je pravdou, že typ pleti sa nemôže postupom rokov zmeniť. Starnutie so sebou prináša hormonálne zmeny a slabšiu schopnosť tela udržovať pleť hydratovanú a teda aj pružnú a vláčnu. Je dôležité venovať zvýšenú pozornosť tomu, ako sa vaša pokožka v priebehu rokov mení. Tomuto stavu následne treba prispôsobiť aj režim starostlivosti o pleť. Pravidelné používanie kvalitných krémov na suchú pleť sa určite dá považovať za krok správnym smerom.

Vhodná a dermatologicky testovaná kozmetika pomáha pokožke udržiavať rovnováhu a podporuje tvorbu lipidov a ceramidov, ktoré viažu vlhkosť, tak potrebnú pre zdravie pleti.

Hydratácia zvonku aj zvnútra

Hydratácia organizmu má priamu spojitosť s hydratáciou pleti. Ak je ľudský organizmus dlhodobo dehydratovaný, skôr či neskôr sa tento fakt prejaví aj na pokožke. Preto je dôležité hydratovať telo nielen zvonku, ale aj zvnútra. Stačí pravidelne počas dňa prijímať tekutiny tak, aby sme nepociťovali smäd. Ideálna je čistá voda, polievky či vývary, ktoré sa môžu kombinovať s príjmom ovocných a zeleninových štiav, minerálok alebo čajov. Netreba podceňovať ani vonkajšiu hydratáciu kože. Suchá pokožka privíta aplikáciu zvlhčovača, prípadne kratšiu sprchu – nie však s horúcou ani studenou vodou, odporúča sa skôr vlažná.

Suchá koža – celoročný problém

Hovorí sa, že stav citlivej pleti sa zhoršuje predovšetkým počas zimných mesiacov, nie je to však celkom pravda. Suchá pleť je totiž problémom, ktorý ľudí trápi na jar, v lete, na jeseň i v zime. Áno, zima síce suchej pokožke nepridáva z dôvodu prekúrených interiérov, studených vetrov, mrazov a prechodov z tepla do zimy a späť, to však neznamená, že inokedy je to lepšie. V lete napríklad suchú pokožku ohrozuje silné slnko a UV žiarenie, slaná morská voda či tá chlórovaná z kúpalísk; nehovoriac o odieraní, ktoré spôsobuje trenie odevu, ktoré stav suchej pokožky môže zhoršovať.