Nie je kufor ako kufor, a to zistíte, keď sa začnete baliť na dovolenku alebo sa vám nový kufor náhle rozpadne. Poradíme vám, ako si vybrať dobrý cestovný kufor, s ktorým raz precestujete možno aj celý svet.
Čo príležitosť, to iný kufor
V žiadnej domácnosti nesmie chýbať cestovný kufor. Či sa potrebujete zbaliť na víkend na chalupu, pobaliť deti na prázdniny, zbaliť sa do nemocnice, alebo na dovolenku k moru letecky, potrebujete mať poruke ten správny druh kufra.
V letnom období nám často stačí malý kufor s maximálnou výškou od 50 do 59 cm, väčší kufor s nosnosťou 20 kg a rozmermi do 69 cm vám skvelo pojme batožinu zabalenú približne na týždeň.
Ale keď príde zima, potrebujete si zabaliť otepľovačky, svetre a iné oblečenie, ktoré zaberá v batožine veľa miesta, preto je najvhodnejšie zvoliť nielen väčší kufor (výška do 79 cm), ale rovno súpravu kufrov.
Ak cestujete na dovolenku letecky, mali by ste si zistiť, aký charakter má mať váš príručný kufor (rozmery, hmotnosť) a ako má vyzerať kufor do lietadla. Vtedy treba siahať po kufroch, ktoré obsahujú aj bezpečnostný zámok, aby sa nestalo, že sa k vašim osobným veciam dostanú nepovolaní.
Najideálnejšie sú TSA zámky, ktoré môže kontrola na letisku otvoriť pomocou univerzálneho kľúča. Existujú aj zámky na číselný kód – ideálne na bežné využitie.
Dizajnové prevedenie cestovných kufrov
Pri výbere kufra tiež treba zohľadniť spôsob jeho prenášania. Prajete si kufor nosiť v ruke alebo vám viac vyhovuje ťahať kufor na kolieskach? Zaváži tiež, ako je cestovný kufor organizovaný alebo ako sa zapína (zipsy alebo odolné klipsy).
Niekomu vyhovuje, keď má kufor viac priehradiek, vďaka čomu sa dajú veci oddeliť a balenie ešte viac sprehľadniť. Pokiaľ váš kufor neobsahuje praktické priečinky, organizéry doň sa dajú aj dokúpiť.
Podobne môžete premýšľať aj v prípade, že potrebujete menovku na kufor alebo sa vám nepáči dizajn kufra. Meňte jeho vzhľad podľa svojho aktuálneho vkusu vďaka štýlovým obalom na kufor.
Z akého materiálu bude môj nový kufor?
Lacnejšie textilné kufre z nylonu a polyesteru sú ideálne na prenášanie oblečenia a nerozbitných vecí. Majú nízku hmotnosť a hodia sa predovšetkým na cestovanie autom, autobusom alebo vlakom.
Nepremokavé škrupinové kufre sú ťažšie, ale pevnejšie (kombinácia plastu a hliníka) a vynikajúco odolávajú poškodeniu. Ich výhodou je, že sa jednoducho udržiavajú – stačí ich pretrieť handričkou.
Perfektným kufrom do lietadla sú tzv. kabínové kufre. Už z názvu vyplýva, že spĺňajú normy leteckých spoločností. Môžete si vybrať z ponuky textilných aj škrupinových kufrov, ktoré vám skvelo poslúžia aj ako príručný kufor s najnutnejšími vecami.
Úplne najzákladnejšia vec je ale správne sa pobaliť a na nič nezabudnúť. Nabíjačku na mobil vám totiž nevykúzli ani ten najkvalitnejší kufor.
zdroj: freepik
zdroj: freepik