Prečo sa oplatí spraviť kapitánsky preukaz?

Prečo sa oplatí spraviť kapitánsky preukaz?

Byť kapitánom lode znamená akúsi prestíž. Všetci vás obdivujú a závidia peknú bielu čiapku. Podobne ako v predchádzajúcich riadkoch si väčšina ľudí predstavuje kapitána. Stať sa kapitánom veľkej komerčnej lode a malej jachty je predsa len rozdiel. Prestíž zostáva, ale čiapku na vás bude obdivovať len žena alebo kamaráti, ktorí sa s vami plavia. Oplatí sa spraviť kapitánsky preukaz a aké sú jeho výhody?

Vodca alebo kapitán

Veľa ľudí si mýli dva typy preukazov, a to vodca malého plavidla a kapitánsky preukaz. Licencia vodca malého plavidla vás oprávňuje viesť lode vo vnútrozemských vodách. A to nie všetky lode. Kurz vodca malého plavidla je rozdelený do kategórií podľa výkonu plavidla. Kapitánsky preukaz resp. preukaz veliteľa námorného rekreačného plavidla je vyššou úrovňou a môžete s ním kormidlovať lode po mori. Opäť závisí od kategórie, ktorú si spravíte, či pôjde o malú, alebo väčšiu loď. Kategória určuje aj to, ako ďaleko od pobrežia môžete vyplávať.

Pozor na zákony

Niekedy ani kapitánsky kurz nestačí, aby ste lode na predaj alebo prenájom mohli viesť. Vždy si overte zákony krajín, v ktorých sa budete plaviť. Obľúbené Chorvátsko by nemalo byť problémom. Naše licencie platia aj v ich vodách. Podobné je to s Gréckom, kde však musíte podpísať vyhlásenie, že je s vami na lodi ešte jeden skúsený vodák.

Koľko to koštuje

Finančná stránka zaujíma každého. Oplatí sa kurz zaplatiť? Oplatí. Nie je to až tak drahá záležitosť, ako by ste mysleli. Kurz samotný vás vyjde do 500 €. Nejde však o konečnú sumu, pretože pre získanie preukazu je nutné absolvovať aj kurz rádiotelefonistu. Stojí približne 100 €. Najdrahšie je získanie praxe. Podľa dĺžky plavby a typu lode, na ktorej odkormidlujete povinné námorné míle, stojí praktická časť od 600 do 1000 €.

Prečo sa učiť a platiť?

Ak to s plavením myslíte vážne a pozeráte inzeráty jachty na predaj, kurz sa vám iste vyplatí. Vyplatí sa aj vtedy, keď loď kupovať neplánujete. Dovolenky na jachtách sú čoraz viac obľúbenejšie. Stačí, aby ste loď dva razy odkormidlovali a výdavky sa vám vrátia. Jachtu nie je možné prenajať bez skippera. Znamená to, že ak nikto z vašej partie nemá preukaz kapitána, zaplatíte peniaze navyše za prenájom skippera. Okrem toho ho musíte stravovať a prenechať mu jednu kajutu.

Upozornenie: Nedovoľte si ani pomyslieť na to, že by ste vyplávali na more bez kapitána. Riskujete problémy na mori a v prípade havárie nevyplatenie poistenia. Môže vás tiež skontrolovať polícia a pokuty za takýto počin sú poriadne vysoké.