Pruh bol v minulosti strašiakom

Pruh bol v minulosti strašiakom, dnes sa dá riešiť už aj ambulantne. Ako ho spoznáte?

Pruh je presne ten typ zranenia ktorý môže postihnúť tak deti, ako aj dospelých. Možno aj vy ste v detstve či mladosti počúvali od svojich rodičov známu vetu: nezdvíhaj ťažké predmety, lebo dostaneš pruh. Možno ste si predstavili niečo „strašné“, no v skutočnosti môže byť pruh aj nenápadný a dlhodobý. Ako ho rozoznať a ako sa dá riešiť?

Nie je pruh ako pruh, poznáme viac druhov

Asi najznámejšou formou pruhu je pruh v oblasti pupku, ktorý vzniká oslabením brušnej dutiny. To môže byť v dôsledku zranenia, ale pokojne aj narušením pooperačnej jazvy. Pruh sa však môže objaviť aj v oblasti slabín, čo je typické u mužov.

Podľa viditeľnosti môže byť pruh vonkajší alebo vnútorný. Ten vnútorný je pochopiteľne nebezpečný viac, nakoľko môže mať miernejšie vonkajšie prejavy.

Pruh ako taký vzniká trhlinou vo svalstve alebo v tkanive a následne dochádza k tvorbe vakovitej vydutiny. Pre pruh je typické, že obvykle ide o stav, ktorý sa nedá bez odbornej liečby nijako zvrátiť. Pri niektorých ľahších formách pruhu je síce možné hrču, vydutinu či vypuklinu zatlačiť naspäť, ale vplyvom tlaku sa pruh spraví znova.

Rizikovými faktormi môžu byť vek, nadváha aj fajčenie

Štandardne vzniká pruh v dôsledku úrazu alebo extrémnej fyzickej námahy, ktorá môže byť jednorazová aj dlhodobá. To však ani zďaleka nie je jediná príčina.

Ak ide o vrodený pruh, tam hrá veľkú úlohu genetická predispozícia. Ide o dedičnosť, ktorá môže byť príčinou oslabenia brušnej steny. Pri pruhu získanom počas života je zas problémom tiež fakt, ak ste ho už v minulosti mali. Špeciálne u žien je rizikovým faktorom tehotenstvo alebo predošlý pôvod, ktorý môže k rozvoju pruhu prispieť tiež.

K ďalším rizikovým faktorom prispievajú vyšší vek a z toho vyplývajúce oslabenie brušnej steny, nadváha a obezita, náhly nárast hmotnosti, fajčenie, dlhodobé zdvíhanie ťažších predmetov, napríklad v práci, ale aj chronický kašeľ a dlhodobá zápcha.

Ako pruh rozoznať? Prejavuje sa nielen bolesťou

Typickým prejavom pruhu je intenzívna bolesť v postihnutej oblasti. Tá sa môže zhoršovať pri nejakej námahe, ale aj pri kašľaní, najmä ak ide o pupočný pruh.

Okrem nej sa môže pruh prejavovať aj takto:

  • prvotným symptómom, ak ide o pruh následkom zranenia, je pocit prasknutia v danej oblasti
  • pri viditeľnom pruhu ide o jasne pozorovateľnú hrču, výduť alebo lokalizované zväčšenie
  • v postihnutej oblasti je typický pocit tlaku, ťažoby či natiahnutia, objavujú sa opuch, začervenanie či dokonca zmodranie pokožky
  • k ďalším príznakom patria zvýšená teplota, nevoľnosť, tráviace ťažkosti či pálenie záhy

Čo sa týka bolesti, tá nemusí byť iba na mieste pruhu, ale môže vyrážať aj do jeho okolia. Najčastejšie ide o oblasti chrbta, dolných končatín a podbruška, u mužov aj do oblasti mieška. Na základe bolesti aj ďalších príznakov potom lekár vykoná odbornú diagnostiku, najčastejšie ide o zobrazovacie vyšetrenia typu USG, sono, CT alebo MRI.

S liečbou neotáľajte, bude to iba horšie

V minulosti bol pruh komplikovaným úrazom či zdravotným problémom, ktorý si nezriedka vyžiadal aj hospitalizáciu. Dnes je situácia našťastie o poznanie lepšia.

Niektoré menej závažné pruhy sa dajú riešiť spevnením postihnutej oblasti a režimovými opatreniami. To sa týka najmä brušného pruhu, kedy sa aplikuje brušný pás na spevnenie brušnej steny. Ak je situácia zložitejšia, je už potrebný operačný zákrok.

Množstvo operačných zákrokov, ktoré riešia pruh, sa dajú vykonať laparoskopicky alebo v rámci jednodňovej chirurgie. Využívajú sa bezsieťkové aj sieťkové techniky, pri ohrození životne dôležitých orgánov je však už potrebný štandardný chirurgický zákrok. Dôležitú úlohu hrá aj následná rekonvalescencia, aby sa predišlo recidíve.

Áno, existuje aj prevencia

Možno sa prekvapíte, ale áno, aj pruhu sa dá predchádzať. Základom je samozrejme vyhýbanie sa dvíhaniu ťažkých bremien, ale spraviť môžete oveľa viac.

Z dlhodobého hľadiska je dôležitý najmä pravidelný pohyb. Ten pomáha aj na spevnenie a posilnenie svalstva, rovnako tak aj na zlepšenie pružnosti svalových tkanív. Pravidelný pohyb spoločne so zdravším stravovaním môžu pomôcť predchádzať aj nadváhe, prípadne dlhodobej zápche, ktorá môže byť rizikový faktor pre vznik brušného pruhu.

V súvislosti s ňou si uvedomte dôležitosť pravidelného pitného režimu založeného na dostatočnom príjme vody. Na záver pripomíname dôležité pravidlo: pri každom podozrení na pruh čo najskôr navštívte lekára, aby ste predišli vážnejším komplikáciám!

TagsPruh