Čerpadlá stretne niekoľkokrát ročne každý majiteľ záhrady, ktorý to so starostlivosťou o záhradu myslí vážne. Ak sa aj nestará o plantáž papriky s potrebným zavlažovaním a záhradu využíva len na oddych, isto bude mať v bazéne čerpadlo. Ak už nie protiprúdové, tak aspoň filtračné.
Predsa však najväčšiu prácu odvádzajú čerpadlá, určené na čerpanie vody. Dobrá studňa je totiž ničím ak z nej nedostaneme vodu rýchlo a spoľahlivo. Čerpadlá na vodu charakterizujú najmä tri veličiny - maximálny prietok, sacia hĺbka a výtlačná výška. So všetkými troma treba pri výbere počítať a pozorne si pozrieť charakteristiku čerpadla. Prípadne sa poradiť s predajcom.
Veľmi ľahko sa totiž môže stať, že čerpadlo, ktoré má papierovo dostatočný prietok, ho už v reálne nebude mať, ak potrebujeme vytlačiť vodu napríklad do výšky 30 metrov.
Zároveň si treba dať pozor na to, či je čerpadlo naozaj určené na prečerpávanie toho, čo s ním plánujeme prečerpávať. Nasanie nečistôt do čerpadla na čistú pitnú vodu je nie len nehygienické. Môže to spôsobiť fatálne poškodenie čerpadla. Preto, ak potrebujete vyčerpať “havarijnú” vodu napríklad zo zatopenej šachty či pivnice, nepoužívajte na čerpadlo na čistú vodu. Na takúto prácu sú určené špeciálne kalové čerpadlá, vybavené nožmi, ktoré rozsekajú prípadné veľké nečistoty na veľkosť, ktorá už je pre čerpadlo bezpečná.
Ak sa rozhodujete pre čerpadlo, ktoré osadíte do studne, musíte zvážiť v prvom rade jej hĺbku. Pre plytšie studne úplne postačuje povrchové čerpadlo, ktoré môže byť rôzneho druhu, zvyčajne je však u súčasťou domácej vodárne.
Ak je studňa hlbšia, je lepšie využiť ponorné hĺbkové čerpadlo, ktoré dokáže vyčerpať vodu aj z hĺbky 90 metrov. Samozrejme, opäť treba zvoliť správny typ čerpadla.
Rovnako nie je dobré zabudnúť pred opätovným spustením dlhšie nepoužívaného čerpadla, či sa v ňom nachádza voda. Beh bez vody môže mať pre čerpadlo fatálne následky. Rovnako fatálne môže byť ponechanie vody v čerpadle na zimnú sezónu v nevykurovanej chate či chalupe.