Ak chcete trénovať aj počas zimy, musíte myslieť na niekoľko veľmi dôležitých zásad, vďaka ktorým si nespôsobíte zdravotné problémy. Či už ste fanúšikom behu alebo lyžovania v plavkách, pripravili sme pre vás zopár rád, ktoré vám pomôžu udržať sa v zime v dobrej kondícii.
Dobre sa oblečte
Zimné športové oblečenie je základom pre to, aby ste neprechladli. Otužilci v tom majú jasno a po prechádzke v plavkách si zaplávajú v ľadovej rieke. Ak však chcete behať a chlad neznášate príliš dobre, krk, hrudník a končatiny majte v teple. Najviac tepla však uniká cez hlavu a preto noste čapicu.
Nezabudnite sa zahriať
Predtým, než vybehnete von, sa nezabudnite zahriať. Trochu sa ponaťahujte, dajte si pár drepov, klikov a brušákov a rozpumpujte krv do celého tela. Počas behu sa zahrejete dosť, no ak už vybehnete von s tým, že vám nie je zima, bude sa vám bežať o dosť lepšie.
Doplňte tekutiny aj v zime
To, že v zime sa nepotíte ako dvere od chlieva, neznamená, že vaše telo nepotrebuje vodu. Dostatočný prísun tekutín je v zime rovnako dôležitý (ak nie aj dôležitejší) ako v lete. Telo vám totiž žiadny signál smädu nepošle. Dbajte na to, aby ste sa po tréningu riadne napili.
Po skončení je nutný strečing
Regenerácia po tréningu je rovnako dôležitá, ako dobré zahriatie. Regeneráciu najlepšie odpálite strečingom hneď po tréningu. Uvoľníte tak premrznutú kožu a rozhorúčené svaly, ktoré dostali riadne zabrať. Ak strečing vynecháte, môžu sa dostaviť nepríjemné kŕče.
Vyhnite sa tepelným šokom
Nie je nič horšie, ako keď po futbalovom zápase cez mrazivý deň skočíte pod horúcu sprchu. Po tréningu sa osprchujte vo vlažnej, ideálne v studenej vode. Telo sa lepšie uvoľní a vy neriskujete tepelný šok. Keď na studené telo pustíte horúcu vodu, pokojne si môžete vyvolať zápaly alebo svlaovú horúčku.