Navštívte chorvátsku Istriu. Dostane vás

Istria je jedna z najkrajších častí Chorvátska. Tá druhá, ktorá jej môže tak trochu konkurovať, je Dalmácia. Medzi turistami je však Istria o kúsok viac obľúbená. A medzi miestnymi? Keby ste sa spýtali 20 miestnych z rôznych kútov Chorvátska, dostali by ste zrejme 15 rôznych odpovedí. Lebo Balkánci sú veľkí patrioti a sú hrdí na to, odkiaľ pochádzajú. A čím je Istria taká výnimočná? Okrem pobrežia je to aj tým, že bola dlhé storočia pod benátskym vplyvom a ten tu môžete vidieť aj doteraz. Ktoré mestá sú najväčšími krásami Istrie?

 

Rovinj

Toto 15-tisícové mesto na jadranskom pobreží bolo pod nadvládou Benátok až 500 rokov. Za ten čas sa na Rovinj začalo aj na svojho talianskeho vládcu podobať. Úzke uličky, kamenná dlažba, pastelové farebné domy a už chýbajú len kanály s gondolami, aby ste mali pocit, že ste skutočne v Benátkach. Obľúbenou štvrťou je Grimisa, kde si môžete kúpiť pekné dámske oblečenie, obrazy, suveníry či iné umelecké predmety. Skvelé miesto, kde sa môžete túlať aj hodiny a stratiť pojem o čase. Čo sa týka kúpania, tak sú tu aj príjemné kamienkové pláže s okolitými skalami. No do mesta Rovinj sa chodí hlavne kvôli krásnej architektúre benátskeho štýlu.

 

Pula

V neďalekej Pule tiež cítite a vidíte veľký taliansky vplyv. Niet sa čomu čudovať, keď je v strede mesta obrovské koloseum. Síce také veľké a mohutné ako v Ríme nie je, no vidieť ho naživo a poprechádzať sa po ňom je obrovský zážitok. Čo sa týka pláží, tak Pula je na tom lepšie ako Rovinj. Nájdete tu možností, kde sa okúpať, ako v susednom mestečku. Dámy, večer si však oblečte teplejšie kardigány a tuniky, ktoré vás zahrejú pred chladným jadranským vzduchom.

 

Dovolenka v Chorvátsku sa oplatí

Hoci na niektorých miestach v Chorvátsku natrafíte na viac Slovákov ako miestnych, existujú aj menej navštevované destinácie, vďaka ktorým bude pre vás dovolenka v Chorvátsku výnimočná a nikdy na ňu nezabudnete. Dajte im šancu.