Ako si správne zorganizovať čas?

Mnoho z nás bojuje s nedostatkom času. Je úplne jedno, koľko máme za deň stihnúť úkolov, či už je to jeden alebo desať, nestíhame stále tak isto. Poznávate sa? Čím to je? Ako je možné, že niektorí ľudia zvládnu za deň neskutočné množstvo práce a ešte stihnú vyzdvihnúť deti zo školy, a pre iných znamená aj jeden úkol prácu až do neskorých večerných hodín? Čo urobiť pre to, aby ste patrili do tej prvej skupiny ľudí?

Najdôležitejšia je organizácia

Možno ani nebudete veriť, ako jednoducho toho môžete docieliť. Stačí si len váš čas správne zorganizovať. Ako na to vám poradí tzv. time management (ináč povedané časový manažment, manažment času alebo riadenie času). Time management sa zaoberá organizáciou ľudskej práce z hľadiska času. Má nás teda naučiť, ako si svoju prácu zorganizovať tak, aby sme boli z hľadiska času čo najefektívnejší. Teda tak, aby nám naše činnosti nezaberali priveľa času. Učí nás tiež to, aké robíme pri plánovaní chyby a aké zlozvyky nás zbytočne okrádajú o čas.

Tak napr. veľkým žrútom času sú sociálne siete a telefonáty. Z nevinného kliknutia na sociálnu sieť sa môže stať niekoľkohodinové premrhanie tak vzácnej komodity ako je čas.

Time management vás môže naučiť tiež to, ako k úkolom pristupovať. Obecne sa napr. radí, že ten najdôležitejší alebo najťažší úkol dňa máte urobiť hneď ako prvý. Vďaka tomu budeme mať to najdôležitejšie splnené a ostatné úkoly už vám pôjdu, s vedomím, že to najhoršie už máte za sebou, samé.

Ak by ste sa chceli o time managementu dozvedieť viac, poobzerajte sa po nejakej knihe. Na toto téma nájdete desiatky publikácii, stačí len nájsť takú, ktorá vás najviac zaujme.

Čím si pomôcť?

Nech už zvolíte akúkoľvek knihu, určite sa vždy dočítate, že bez diára alebo kalendára to proste nepôjde. Plánovať čas bez týchto pomôcok je takmer nemožné.

Existuje obrovské množstvo druhov diárov a kalendárov. V prvej rade je dôležité rozdelenie, či ide o dňový, týždenný alebo mesačný diár či kalendár. Denný variant má tu výhodu, že je naozaj podrobný. Dá sa do neho vpisovať po hodinách, takže ponúka presný prehľad úkolov.
Diár sa dá kúpiť aj tzv. poznámkový. To znamená, že nemá predpísané dátumy, ale len voľné listy, na ktoré si plánujete svoje aktivity.

Vzhľad diára je tiež veľmi pestrý. Môže mať rôzne formáty, farby, jeho obal môže byť vyrobený z všemožných materiálov – k kože, koženky, látky, papiera atď. Dokonca si môžete nechať vyrobiť diár na mieru s vlastnou potlačou.

Aj v prípade kalendárov si ľudia obľúbili nechať si ho vyrobiť s vlastným motívom. Veľmi obľúbené sú kalendáre s fotkami.  Okrem toho si môžete vybrať, či vám viac vyhovuje stolný, alebo nástenný kalendár.

Nebyť stratený vo vlastnom pracovnom dni a v úkoloch je veľmi jednoduché, stačí len vedieť ako na to. Základom všetkého je plánovanie. A plánovať sa nedá, ak k tomu nemáte vhodné prostriedky – teda diár alebo kalendár, v najlepšom prípade oboje. Určite sa oplatí diár aj kalendár kombinovať. Najme v situácii, kedy si plánujete spoločné aktivity s ďalšími ľuďmi. Diár je osobná pomôcka, kalendár môže používať viac ľudí dohromady.