Vilcacora – posvätná bylina Inkov

Peruánske byliny u nás nepatria medzi notoricky známe. A to je škoda. Nájdeme medzi nimi totiž mnoho liečivých rastlín, ktoré nám dávajú nádej pri prevencii i liečbe celej rady chorôb. Jednou z najznámejších liečivých bylín peruánskych Ánd je vilcacora. Táto tradičná indiánska liečivá bylina sa nazýva tiež posvätnou rastlinou Inkov, ale aj „mačací pazúr“.

Liečivá Vilcacora

Kráľovná Amazónie, bylina vilcacora (lat. Uncaria tomentosa Wild.) je popínavou rastlinou rastúcou v tropických amazonských pralesoch. Svoj ľudový názov, mačací pazúr, dostala podľa tŕňov, ktoré vyrastajú z každého páru listov. Za liečivú sa považuje predovšetkým vnútorná kôra z vilcacory. Práve ona obsahuje účinné alkaloidy, ktoré je možné využiť pri celej škále problémov a chorôb.

Uplatnenie vilcacory v ľudovom liečiteľstve je skutočne bohaté

Niekedy máte pocit, že ide o bylinu takmer na všetko. To preto, že stimuluje obranné mechanizmy organizmu. Vďaka tomu je nápomocná pri mnohých ochoreniach.

Vilcacora sa považuje za účinnú pri rôznych vírových infekciách, ako je borelióza , Herpes simplex či dokonca HIV. Hodí sa pre prevenciou a liečbu chrípky, pri chronických infekciách horných dýchacích ciest, diabete, cirhóze i rôznych ochoreniach tráviaceho traktu (napríklad pri Crohnovej chorobe, peptickom vrede, hemoroidoch apod.). Podľa záverov rôznych výskumov je vilcacora dokonca nádejnou bylinou pre budúce využitie v prevencii a liečbe zhubných nádorov.

Veľkou výhodou vilcacory je, že ponúka účinné pôsobenie v mnohých oblastiach a žiadne nežiadúce vedľajšie účinky. Rastlinu ani doplnky stravy vilcacoru obsahujúce, sa napriek tomu neodporúča užívať v tehotenstve a pri kojení. Užívať by ju nemali deti do troch rokov. Neodporúča sa doplnok stravy a rastlinu kombinovať s antihypertensity.

TIP: Bylinu vilcacora ako doplnok stravy dodáva Naturvita. Výrobok je možné kúpiť v e-shope Greenlike.sk.