Zateplenie a izolácia obytných i polyfunkčných budov prináša mnohé výhody. Okrem estetického hľadiska, ktorý je viditeľný na prvý pohľad, ide o zvýšenie teplotného komfortu, o ochranu budovy pred vlhnutím a predĺženie jej životnosti. Výber izolačného materiálu závisí od toho, ktorú časť domu zatepľujete. Aké možností máte vo výbere izolácie a kde sa daný materiál používa?
Zateplenie strechy
Pri zateplení strechy je určujúcim faktorom výberu typu izolačného materiálu sklon strechy. Iné materiály sú vhodné pre šikmé a iné pre rovné strechy. Rovná strecha musí zniesť oveľa vyššiu záťaž, či už mechanickú, alebo poveternostnú. Z tohto hľadiska je izolácia domu s PIR doskami najlepšou voľbou. PIR dosky a penu je možné použiť na zateplenie všetkých druhov striech. Výhodou PIR zateplenia je, že ide o vysoko účinný materiál, ktorý je veľmi tenký.
PIR dosky sa používajú nielen na zateplenie striech, ale tiež fasád a podláh. Ja zrejmé, že tvrdá polyuretánová pena je takmer multifunkčným materiálom, s ktorým zateplíte celú budovu. Na zateplenie šikmej strechy môžete použiť i iné materiály, napríklad minerálnu vlnu, ktorá strechu zvukovo veľmi dobre zaizoluje.
Zateplenie fasády
Na zateplenie fasády sa v zásade používajú dva druhy izolačných materiálov – minerálna vlna a polystyrén.
Minerálna vlna je výborným materiálom, ktorý izolujte teplo a tiež hluk z ulice. Pri meraniach bolo zistené, že minerálna vlna má najlepšie akustické vlastnosti. Je dobre paropriepustná, takže dom dýcha a netvorí sa v ňom vlhkosť. Vlna sa vyrába zo sklených vlákien, ktoré sú plne recyklovateľné, čím sa zaraďujú medzi ekologické materiály. Pri projektovaní zateplenia musíte zvoliť primeranú hrúbku izolácie, aby ste dosiahli maximálnu životnosť zateplenia minerálnou vlnou.
Izolácia domu s PIR doskami je odporúčaná pre nízkoenergetické domy, keďže jej súčiniteľ tepelnej vodivosti dosahuje výborné hodnoty menšie ako 0,023 W/(m•K). Tvrdá polyuretánová pena dosahuje uvedený tepelný odpor pri minimálnej hrúbke. Tento typ izolácie výborne odoláva tlaku, odporu a je odolný voči ohňu.
Zateplenie podlahy a soklu
Sokel je časťou budovy, ktorá je najviac namáhaná vlhkosťou. Preto pri zateplení soklu neprichádzajú do úvahy iné materiály ako EPS expandovaný polystyrén a XPS extrudovaný polystyrén. Oba izolačné materiály sú odolné voči vlhkosti, soli, majú vysokú pevnosť v tlaku, v ťahu i v pohybe a dajú sa očistiť. Samozrejme, že ide o materiály, ktoré sú tepelne účinné. Na zateplenie podlahy odporúčame využiť EPS expandovaný polystyrén, ktorý najlepšie znesie vysokú záťaž.
Zateplenie vnútorných stien
Veľmi opomínanou časťou stavby sú vnútorné steny. Mnohí ľudia sa domnievajú, že zateplenie fasády je dostačujúce. Predovšetkým v panelových obytných domoch je nutné myslieť na izoláciu spoločných priestorov, cez ktoré uniká veľké množstvo tepla. Podobne sú na tom stropy pivníc a pivničných priestorov. Na zateplenie vnútorných stien sú najvhodnejším materiálom minerálne vlákna.