Smoothie vs. šťava: čo je zdravšie a viac sa vám oplatí?

Porovnali sme smoothie a čerstvé šťavy z hľadiska prípravy aj výživnosti a máme pre vás dobrú správu - zdravie a časová úspora môžu ísť ruka v ruke!

Keby ste si prišli do obchodu pre 100% jablkový džús a pri pulte požiadali o jablčnú desiatu, zrejme by ste nedostali to, čo ste chceli. Rovnaké je to s ovocnými šťavami a smoothie. Líšia sa vzhľadom, chuťou,  spôsobom prípravy aj výživovými hodnotami.

Príprava smoothie je rýchla. Stojí ale za to?

Keď hodíte jablko do smoothie makeru alebo výkonného mixéra, dostanete hladké a jemné pyré. Ak k nemu pridáte vodu alebo mlieko, máte smoothie. Zjednodušene sme popísali výrobu smoothie, z ktorej plynú mnohé výhody:

  • jednoduchá a rýchla príprava,
  • jednoduché čistenie.

Odšťavovač s jablkom urobí oveľa viac. Oddelí šťavu od dužiny a zatiaľ čo vám do pripraveného pohára kvapká čistá tekutina, suchá dužina zostáva vo vnútri. Je z nej odpad, ktorý musíte po skončení odšťavovania vyčistiť a vyhodiť.

A práve preto dáva mnoho ľudí prednosť smoothie makeru, ktorý stačí po použití len opláchnuť.

Zo šťavy si telo vezme viac ako zo smoothie

Bola by však chyba odšťavovač zavrhnúť. Ovocné a zeleninové šťavy totiž prekonávajú smoothie na celej čiare:

  • sú zdravšie,
  • lepšie vstrebávateľné
  • a diétnejšie.

V každom plode totiž nájdete dva druhy vlákniny. Rozpustná je rýchlym zdrojom energie a vedie k pocitu nasýtenia, zatiaľ čo nerozpustná obmedzuje a brzdí vstrebávanie živín. Odšťavovaním sa zbavíte nerozpustnej, ktorá zostane v dužine. Všetky vitamíny a cenné látky tak dostanete do tela rýchlejšie a efektívnejšie.

Práve z tohto dôvodu je čerstvá pomarančová šťava po ránu najlepší života budič.

Pri výbere odšťavovača sa zamerajte na kvalitu

Odšťavovačom ich odporcovia najčastejšie vyčítajú zložité čistenie, časovú náročnosť prípravy a hlučný chod. Nie je to ale tak úplne fér. Samozrejme na trhu existujú neforemné prístroje, ktoré po pár použitiach úplne zaslúžene skončia na dne škatule.

Rovnako tak ale narazíte na smoothie maker, do ktorého musíte jablká nastrúhať, aby ste dosiahli požadovaný výsledok.

Kvalitné odšťavovače spracujú všetky druhy ovocia i zeleninu (vrátane hlavného) a pri odšťavovaní len ticho pradú. Tým ale ich výhody nekončia. Pozrite sa, čo vie napríklad šnekový odšťavovač od firmy Sana:

  • funkciu jednoduchého čistenia, takže vám vymytie zaberie len minútu.
  • Spracuje vo vysokej kvalite všetko okrem veľmi mäkkého ovocia.
  • Pripravíte s ním aj desiaty, zmrzliny, domáce cestoviny a orechové maslá.

A samozrejme aj smoothie a koktaily. V jednom prístroji tak získate multifunkčného pomocníka, ktorý navyše skvele vyzerá.