Rotoped - ideálne vybavenie na domáce kardio

Rotoped - ideálne vybavenie na domáce kardio

Rotoped je nenahraditeľným pomocníkom na kardio cvičenie. Oproti klasickému bicyklovaniu von vám na ňom nehrozia zranenia (samozrejme za predpokladu, že cvičíte na stroji určenom pre vašu hmotnostnú kategóriu), šetríte si na ňom kĺby, posilníte si spodnú časť tela a spálite celkom slušný počet kalórií v závislosti od intenzity cvičenia. Medzi ďalšie plusy rotopedov patrí ich cena, nenáročnosť na priestor a používať ich zvládne naozaj každý, stačí si doslova len sadnúť a začať krútiť pedálmi.

Koľko kalórií spálite na rotopede?

Ak sa na rotoped pozeráte s nedôverou, možno vás presvedčí, že za polhodinu cvičenia v miernom tempe dokážete spáliť približne 200 - 300 kalórií, čo je zhruba ekvivalent 4-6 vajec alebo jedného vyprážaného kuracieho stehna. Pri vyššej intenzite cvičenia alebo dlhšej dobe môže byť toto číslo aj dvojnásobné.

Rotoped je naozaj šikovný a priestorovo nenáročný stroj a bola by škoda podceňovať ho. Doma si na ňom dokážete dať naozaj do tela a zapojiť do cvičenia viaceré skupiny svalov. Ak ho doplníte napríklad setom činiek, máte slušné vybavenie na posilnenie celého tela, ktoré vám doma nezaberie veľa miesta ani nezruinuje rodinný rozpočet.

Čo by vás pred nákupom rotopedu malo zaujímať?

Na trhu existuje množstvo rozmanitých modelov rotopedov v rôznych cenových hladinách. Väčšina z nich bohate stačí na domáce potreby pre fitness nadšencov, ktorí plánujú na rotopede cvičiť párkrát do týždňa rekreačne a udržiavať sa vo forme či zlepšiť si kondíciu. Na výber máte z mechanických, magnetických a elektromagnetických modelov, takže v závislosti od vášho rozpočtu si môžete kúpiť základný rotoped pre nenáročných používateľov, ale aj profesionálny stroj, ktorý je konštruovaný na poriadnu záťaž. Hlavný rozdiel medzi nimi je najmä v spôsobe kladenia odporu a v hlučnosti. Ak hľadáte tichší stroj, siahnite aspoň po magnetickom rotopede.

Ak ešte nemáte doma rotoped, tu si môžete vybrať z kvalitných modelov za priaznivé ceny: https://hop-sport.sk/rotopedy/

Tip na cvičenie pre začiatočníkov

Začínajte vždy zľahka a postupne si pridávajte náročnosť, aby ste sa nedemotivovali. Odborníci odporúčajú striedať náročnejšie intervaly s ľahšími pasážami. Ideálne cvičenie pre začiatočníkov môže vyzerať napríklad takto:

Približne 10 minút venujte zahrievaniu svalov v pomalom tempe na úrovni 1-2, na dve minúty môžete zvýšiť obtiažnosť približne o dve úrovne.

Po rozcvičke môžete prejsť na hlavné cvičenie, ktoré v závislosti od vašej kondície môže pozostávať z troch až piatich blokov striedania trojminútového bicyklovania na úrovni 3-5, potom dve minúty pomalého bicyklovania na úrovni 6, minúta rýchleho šprintu na úrovni 1-2.

Na záver si doprajte približne 3 minúty pomalého bicyklovania na úrovni 3-5 a posledných 10 minút dobicyklujte v ľahkom tempe. Začiatky bývajú niekedy ťažké, preto si najskôr vyskúšajte menej opakovaní a pomalšie tempo a keď ho bez problémov zvládnete, odcvičte o jednu sériu viac alebo o stupeň zvýšte odpor rotopedu.

Uvažujete nad vybavením do domácej posilňovne? Určite neobíďte Hop-Sport, kde nájdete rôzne druhy pomôcok a prístrojov, vďaka ktorým sa môžete udržiavať vo forme, chudnúť alebo budovať svaly.