Poďte sa konečne dobre vyspať. Urobte niečo pre svoju spánkovú hygienu

Poďte sa konečne dobre vyspať. Urobte niečo pre svoju spánkovú hygienu

Kto dobre spí, ten sa možná niekedy rúha a vraví, čo všetko by sme stihli, keby sme nemuseli tretinu života prespať. Ale kto má so spánkom problémy, ten by za zdravý a dostatočne dlhý spánok dal čokoľvek. Poďte sa pozrieť na pár tipov, ako zlepšiť svoj spánkový režim a konečne sa dobre vyspať.

Naša potreba spánku sa líši predovšetkým podľa veku. A aj keď sa chválite tým, že vám stačí len päť hodín spánku, odborníci z oblasti medicíny to neodporúčajú. Dospelí nad 18 rokov by mali spať 7,5 až 9 hodín. Čím sme mladší, spíme dlhšie. Do jedného roku spí dieťa 14 až 15 hodín denne. Medzi 1 a 3 rokmi 12 až 14 hodín, od 3 do 5 rokov 11 až 15 hodín, medzi 5 až 12 rokmi 10 až 11 hodín a medzi 12 až 18 rokmi 8,5 až 10 hodín. Čo najviac narušuje náš spánkový režim a ako ho zlepšiť?

Pomôžte si vhodnými bylinkami na spanie

Užívať sa dajú jednoducho vo vhodnom doplnku stravy. Doplnok stravy Tryptosen Spánok 60 tab. obsahuje valeriánu lekársku, ktorá je tradične odporúčaná ako prostriedok na lepší spánok. Nie je to tabletka na spanie, takže nečakajte účinok ihneď. Váš spánkový režim sa však začne zlepšovať už po 14 dňoch. Tentokrát bez vedľajších efektov tabletiek na spanie. Tento kvalitný doplnok stravy vyrába česká firma Naturvita a na Slovensko ho dováža Happy Trade. Produkt Tryptosen Spánok kúpite v e-shope Greenlike.sk.

Jedlo pred spaním určite nie

Nie je pravda tradované, že nesmieme jesť päť hodín pred spánkom. Avšak dve hodiny je rozhodne vhodné dodržať. Večera by tiež mala byť ľahká, bez ťažko stráviteľných jedál.

Pozor na povzbudzujúce nápoje

Nedivte sa, že nespíte kvalitne, či dokonca nemôžete zaspať, pokiaľ ste si pred spánkom dali silnú kávu, čierny či zelený čaj, alebo niektorý z energetických nápojov. Vhodné nie sú kolové nápoje ani nápoje s tonikom.

Spánok si nerozumie ani s alkoholom

Myslíte si, že si dáte pohárik a príjemne zaspíte? Je to presne naopak. Telo sa sústredí na spracovanie alkoholu a náš spánok je nekvalitný.

Na cigarety pred spaním rýchlo zabudnite

Nikotín v tabaku pôsobí rovnako povzbudzujúco, ako napríklad kofeínové nápoje. Takže večer by sme rozhodne nemali fajčiť.

Pozor na modré svetlo

Tzv. modré svetlo z monitorov, počítačov, tabletov aj mobilných telefónov, ale často tiež z LED žiaroviek, negatívne ovplyvňuje náš spánok. Nemali by sme tieto zariadenia sledovať aspoň dve hodiny pres spánkom.

Snažte sa ukľudniť

Vypnite pred spaním hlavu. Nemyslite na žiadne negatívne veci ani na prácu. Sústreďte sa na príjemnejšie veci, čítajte, maľujte – kľudne si večer pol hodinku či hodinku pred spaním vymaľovávajte antistresové maľovanky.

Spite v tme

Len tá vytvára vhodné prostredie pre kvalitný, dostatočne hlboký a dlhý spánok. Vyhnite sa lampičkám, svietiacemu telefónu, svetlám z ulice, ale aj nočným pohotovostným mini svetielkam v zásuvkách. Pozor aj na mesiac svietiaci do okna. Zdravý spánok je v tme.

Prechádzka pomôže

Pred spánkom je veľmi vhodná taktiež prechádzka. S partnerom či s partnerkou, so psom... Aj krátky, polhodinový pobyt na čerstvom vzduchu spojený s ľahkým pohybom, pomáha.

TIP: Vedeli ste, že doplnky stravy dokážu pomôcť aj ku kvalitnejším vlasom, pleti a nechtom? Vyskúšajte Biosil.