Metódy operácie očí

Operačný zásah laserom môže v pacientovi vzbudzovať na prvý pocit isté obavy. Predovšetkým ak sa bavíme o operácii tak jemného a citlivého organického mechanizmu, akým je ľudské oko. Kto však nechce nos okuliare alebo kontaktné šošovky, nádej na zlepšenie zdravotného stavu práve vďaka laserovej operácii.

Cornea je laserové centrum poskytujúce tú najlepšiu starostlivosť o váš zrak. Ak trpíte krátkozrakosťou, ďalekozrakosťou alebo astigmatizmom, odborne zdatný personál vás s pomocou znamenitej techniky na najvyššej úrovni týchto neduhov zbaví. Akými metódami prebiehajú operácie?

Lasek

Táto metóda sa v refrakčnej chirurgii používa zhruba desaťročie. Ide o zákrok na rohovke, na ktorej epitel sa nanesie 20% alkoholu v trvaní pol minúty. Po uplynutí času lekár roztok mechanicky odstráni a laserom „zbrúsi“ rohovku na potrebnú dioptrickú úroveň. Zákrok trvá asi 15minút, je bezbolestný a prebieha v lokálnej anestéze. Pár hodín po zákroku sa však bolesť môže dostaviť spolu s pálením a začervenaním očí, nezriedkavá je aj svetloplachosť a slzenie. Samotné videnie sa ustaľuje zhruba mesiac.

No touch laser

Transepiteliálna fotorekračná keratektómia je metóda veľmi podobná predošlej, avšak nanesenú vrstvu z oka lekár neodstraňuje mechanicky, ale laserom. Takýto zákrok je šetrnejší a ranky sa po ňom rýchlejšia hoja, nie je ale vhodný pre ďalekozrakých pacientov a vyšších astigmatikov. Pri nich je potrebné použiť metódu Lasek alebo Lasik.

Lasik

Pri metóde Z-Lasik sa používajú dva typy laserov. V prvej fáze, kedy je potrebné odrezať rohovkovú lamelu, sa používa femtosekundový laser. Na záver operácie, keď sa povrchová lamela prikladá späť a nasadzuje sa kontaktná šošovka, je v permanencii excimetrový laser. Zákrok prebieha v lokálnej anestéze, je bezbolestný a už druhý deň od operácie je patrné zostrenie zraku. Ideálne pre pacientov, ktorí sa potrebujú čím skôr zaradiť do kolobehu života.