Budúcnosť kondenzátora v smartfónoch

Batérie a kondenzátory sú v súčasnosti bežne používané a nachádzajú sa v množstve zariadení, ale aj v spotrebičoch. Batériu nájdeme aj v našom mobile. No dokáže ju niečo nahradiť a posunúť tak mobilné zariadenia na nový level výdrže?

Kondenzátory a batérie majú široké využitie a je jasné, že majú aj výhody a nevýhody. Dnes nájdete množstvo typov kondenzátorov a bateriek. V smartfónoch zatiaľ prevládajú batérie, no môže sa to zmeniť. Predsa len batérie v smartfónoch v súčasnosti vydržia aspoň pár dní, no postupom času si smartfón nabíjate aj každý deň. Existuje preto náhrada za batériu do mobilov?

Čo je to kondenzátor?

Ak ste počúvali na hodinách fyziky mali by ste vedieť, čo je to kondenzátor a ako presne funguje. Základnou charakteristikou kondenzátora je veľká kapacita. Kondenzátor dokáže uchovať veľké množstvo elektrickej energie Kondenzátor je elektronická súčiastka, ktorej zásadnou vlastnosťou je elektrická kapacita. Kondenzator sa skladá z dvoch hliníkových fólií medzi ktorými je vložený papier napustený elektrolytom. Na povrchu elektródy vplyvom elektrolytu vzniká dielektrikum. Celok je zrolovaný a vložený do valcového hliníkového puzdra s dvoma vývodmi. Nájdeme rôzne veľkosti týchto kondenzátorov a tie sa delia napríklad na rozbehový kondenzátor. Pre technické účely sa aj z konštrukčných dôvodov vyrába veľké množstvo kondenzátorov rozličných typov a vlastností. Kondenzátory majú schopnosť rýchlo sa nabíjať, no problém je že sa dokážu rovnako rýchlo aj vybiť. V smartfónoch by preto nemali v súčasnosti ohromné využitie. Na kondenzátoroch sa však Čoraz častejšie pracuje aj dosť možné, že o kondenzátoroch budeme ešte veľa počuť.

Využitie kondenzátora v smartfónoch

V súčasnosti na trh prenikajú aj tzv. Super kondenzátory, ktoré sú však len v testovacej fáze a batériu v smartfóne ešte nedokážu nahradiť. No skúste si to predstaviť. O niekoľko rokov budeme náš smartfón možno nabíjať pár sekúnd a vydrží nám niekoľko mesiacov! Bolo by to úžasné. No s rýchlym nabíjaním súvisí aj celkom zlý problém a to, že kondenzátor potrebuje obrovské napätie aby sa dokázal tak rýchlo nabiť. Od kondenzátora však môžu pri vysokom napätí strieľať iskry, čo by bolo dosť nebezpečné. Predstavte si dostať ranu niekoľko tisíc voltov. Aj tento problém budú musieť odborníci vyriešiť. Nebude to síce jednoduché, ale nie je to nemožné. Môžeme to očakávať aj v iných zariadeniach napríklad v automobiloch, elektromobiloch, robotoch a podobných strojoch. Dá sa povedať že vytvorením super kondenzátora sa dostane svet na úplne novú úroveň. Dokázalo by sa vytvárať množstvo nových zriadení, ktoré by dokázali pomôcť celému svetu. Rovnako aj rýchlosť strojov by sa zrýchlila.

Neváhajte a popozerajte sa po kondenzátoroch aj vy!