5 jednoduchých tipov pre vypracované telo

Dopracovať sa k vysnívanej postave je behom na dlhú trať. Tento proces vyžaduje značnú dávku odhodlania, vytrvalosti, sebazaprenia a pevnej vôle. Ak budete dodržiavať pravidlá, zmeníte životosprávu a budete pravidelne cvičiť, na konci trate vás bude čakať nielen vypracované telo, ale aj pevné zdravie a posilnená imunita. Poďme si spoločne prebrať zopár tipov pre dosiahnutie vyformovanej postavy.

Stanovte si ciele a dodržujte ich

Na začiatku si presne ujasnite prečo chcete svoju postavu zmeniť a aké sú vaše ciele. Nereálne predstavy a porovnávanie sa s ostatnými nikdy nevedú k úspechu. Začnite malými krokmi a postupne k nim pridávajte ďalšie. Nebojte sa počiatočných neúspechov a netrestajte sa za občasné prehrešky alebo zlyhanie. Naopak nájdite ich príčinu a v budúcnosti sa im vyvarujte. Povedzte o svojej premene ľuďom okolo vás. Výsmech si nevšímajte. Každý raz začínal a uvedomelí ľudia vás podporia. Nájdite vo svojom okolí človeka, s ktorým začnete športovať a môžete s ním preberať svoje pocity. Ak takúto osobu nenájdete, najmite si trénera, zapojte sa do kolektívneho cvičenia vo fitness centre alebo sa staňte členom skupiny podobne zmýšľajúcich ľudí na internete. Nikdy sa svojho sna nevzdávajte a pokroky na seba nenechajú dlho čakať.

Fitness strava je základom úspechu

Miliónkrát omieľané tvrdenie, že 80 % procesu k dopracovaniu sa k štíhlej a vypracovanej postave tvorí strava, je pravdivé. Aj vy by ste sa mali držať tohto pravidla. Každý ľudský organizmus je jedinečný, a preto sa poraďte ohľadom stravovania s odborníkom. Hlavne v prípade, že to so zmenou životného štýlu myslíte naozaj vážne. Neuvážené premeny vo vašom jedálničku môžu mať presne opačné výsledky oproti vašim očakávaniam. Fitness strava je o pravidelnosti a pevnej vôli. Jedzte menšie porcie päťkrát denne. Vyhnite sa pocitu hladu a prejedaniu sa pred spaním. Všetky zložky vášho jedálnička by mali byť vyvážené. Na rast svalov zaraďte do stravy dostatok bielkovín vo forme kuracieho alebo chudého bravčového mäsa či rýb. Na doplnenie energie si doprajte sacharidy ako ryžu, zemiaky alebo cestoviny. Nebojte sa ani zdravých tukov nachádzajúcich sa v orechoch a semienkach. Vitamíny dodajte telu v podobe veľkého množstva zeleniny a citrusových plodov.

Pravidelne cvičte a nevzdávajte sa

Okrem vyváženého jedálnička je pre vypracované telo potrebné cvičenie. Na výber máte veľké množstvo športov, ktoré vám zlepšia kondíciu a pomôžu formovať telo. Jedným z najviac efektívnych športov pre chudnutie a rast svalov je posilňovanie vo fitness centre. Tento druh športu vám pomôže zmeniť naozaj celú postavu. Vďaka posilňovaniu získate silu i vytúžené svaly. Ostatní členovia fitness centra vám dodajú odvahu, budú vás posúvať vpred a nedovolia vám vzdať sa. Zo začiatku by ste si mali najať trénera, ktorý vám ukáže správnu techniku cvikov a dýchania. Kvalifikovaný tréner vás podporí, motivuje, dá vám cenné rady, naučí vás rôzne cviky na chudnutie či formovanie tela a zostaví pre vás tréningový plán. Ako začiatočník sa venujte komplexnému cvičeniu a postupne sa môžete začať zameriavať na budovanie svalov jednotlivých telesných partií.

Snažte sa cvičiť pravidelne a spraviť z návštevy fitness centra váš rituál a zvyk. Garantujeme vám, že po prvých viditeľných úspechoch sa z vás stane pravý športový maniak, ktorý si bez cvičenia nevie predstaviť svoj život.

Zaraďte do tréningu tieto cviky

Medzi najúčinnejšie cviky, ktoré vám pomôžu vyformovať nohy a zadok sú drepy. Ak pri ich precvičovaní využijete aj závažie, úspech máte zaručený. Drepovanie by malo byť základom každého tréningu. Vo sfére drepovania máte na výber niekoľko druhov drepov,  napríklad základný drep, široký drep, bulharský drep alebo drep so zanožovaním. Veľmi účinné na formovanie nôh sú aj výpady. Hrudník a triceps vám pomôžu vyformovať cviky ako tlaky na šikmej lavičke s činkami, sťahovanie kladiek alebo tricepsové kliky. Chrbát a biceps vypracujete pomocou príťahov horných a spodných kladiek, dvíhaním ramien s činkami alebo zdvihmi s jednoručkami. Brušné svaly si precvičíte vytáčaním s kladkou, plankom, šikmými skracovačkami s činkami v ruke alebo príťahmi na TRX lanách. Nezabudnite ani na pravidelné kardio cvičenie, ktoré vám pomôže spáliť tuky. Môžete behať na bežeckom páse, veslovať alebo sa poriadne vypotiť na eliptickom trenažéri.

Dajte šancu výživovým doplnkom

Vyvážený a zdravý jedálniček sa nebojte obohatiť výživovými doplnkami. Doplnky sú vhodné pre začiatočníkov i pre ľudí, ktorí túžia po zvyšovaní výkonnosti. Dávajte prednosť kvalitným a overeným prípravkom, ktoré sú určené pre športovcov a sú certifikované. Napríklad doplnky značky Best Nutrition sú tým najlepším, čo môžete svojmu telu v oblasti športovej výživy dopriať. Ktoré tri doplnky by ste si mali určite zaobstarať? Rast svalov, ich regeneráciu a zároveň energiu vám dodá kreatín. Tento výživový doplnok je must have pre vašu výkonnosť pri tréningu. Ďalším doplnkom vo vašom jedálničku by mal byť gainer. Gainer po tréningu v kombinácii so správnym tréningovým plánom priam napumpuje vaše svaly. Jeho kombinácia sacharidov a bielkovín zároveň rýchlo doplní živiny v tele a urýchli regeneráciu svalov. Tretím odporúčaným doplnkom je proteínový nápoj. Rôzne druhy proteínových nápojov sú zdrojom veľkého množstva bielkovín, ktoré sú po cvičení kľúčovým faktorom pre rast svalom hmoty.