5 dôvodov prečo by ste mali začať jazdiť na bicykli

Šport by mal byť súčasťou každého človeka, ktorému záleží na jeho fyzickom a duševnom zdraví. Výhovorky typu „mňa to nebaví“ alebo „to nie je pre mňa“ by ste mali ihneď zavrhnúť. Na výber máte toľko druhov športu, že si iste nájdete taký, ktorý vám bude vyhovovať a hlavne vás baviť. Vyskúšajte napríklad cyklistiku.

Prvý bicykel bol tak trochu iný

Vynálezcom prvého bicykla bol Nemec Karl von Drais pred vyše 200 rokmi. Ako materiál na jeho výrobu použil drevo a tento nový vynález bol tak drahý, že si ho mohli dovoliť len bohatí ľudia. Nemyslite si však, že prvý bicykel bol presne taký ako napríklad dnešný horský bicykel. Chýbali mu totiž pedále a aj brzdy, kvôli použitému materiálu na jeho výrobu vážil až 30 kilogramov. Tento bicykel sa ovládal nohami a jazda na ňom pripomínala skôr odrážanie. Napriek tomu sa stal veľmi obľúbeným dopravným prostriedkom a postupne sa celkom zmenil. Najväčšiu popularitu získala cyklistika v 80. rokoch minulého storočia a tento trend pokračuje i dnes.

Prečo by ste mali jazdiť na bicykli

  1. Jazda na čerstvom vzduchu je skvelým prostriedkom ako si prečistiť hlavu. V súčasnosti na vás stres číha na každom rohu, ale cyklistika vás zbaví všetkých starostí a pri jazde prídete na úplne iné myšlienky. Okrem toho spravíte niečo naozaj prospešné pre svoje telo. Jazdu si môže užiť celá rodina spoločne. Zakúpiť sa dajú detské, pánske i dámske bicykle.
  2. Jazdou na bicykli nielen schudnete, ale si taktiež vybudujete pevné svaly. Dôležitá je však pravidelnosť. Pri rýchlej jazde môžete spáliť až 1000 kalórií za hodinu a jazdou po zvlnenom teréne si vytvarujete brušné, sedacie svaly a svaly na nohách. Dôležité je si vybrať kvalitný bicykel vhodný pre vaše potreby. Kliknite na stránky e-shopu inSPORTline a iste si vyberiete zo širokej ponuky bicyklov pre celú rodinu.
  3. Cyklistika znižuje riziko nástupu mnohých ochorení. Tento šport účinne bojuje proti kardiovaskulárnym ochoreniam a dokonca aj rakovine. Vďaka zníženiu hladiny stresu sa vyvarujete aj ďalším civilizačným ochoreniam. Nehrozí vám ani obezita a s ňou spojené zdravotné komplikácie.
  4. Jazda na bicykli sa stala koníčkom mnohých ľudí, pretože ide o šport, pri ktorom vydávate minimum námahy. Cyklistika je vhodná aj pre ľudí, ktorí trpia ochoreniami kĺbov a nemôžu sa inému športu venovať. Jazdu zvládne naozaj každý bez ohľadu na vek alebo pohlavie.
  5. Vďaka jazde na bicykli môžete spoznať nových ľudí alebo utužiť vzťahy v rodine. Po poriadnej cyklistickej túre budete spať zdravým spánkom, zlepšíte si svoje orientačné zmysle a podporíte činnosť mozgu. Všetky tieto priaznivé účinky cyklistiky pocítite v prípade, že budete jazdiť na bicykli aspoň štyrikrát týždenne po dobu 45 minút.