Banány – bohatý zdroj vitamínov pre správne fungovanie vášho organizmu

Banány obsahujú tri druhy prírodného cukru – cukrózu, fruktózu a glukózu kombinovanú s vlákninou. Sú skvelé v tom, že poskytujú dostačujúcu dávku energie na celý deň. Okrem toho je banán číslo jedna u špičkových športovcov. Dávajte však pozor, pretože chladnička je ich nepriateľom, keďže banány by sa mali uchovávať pri teplote 20 stupňov.

Proti anémií, infarktu, ale i na zlepšenie nálady

Vitamín B6, ktorý obsahujú práve banány, dokáže regulovať hladinu glukózy v krvi, čo sa premení na zlepšenie vašej nálady. Môžu to vyskúšať napríklad ženy, ktoré trpia predmenštruačným syndrómom. Banán my vysoký obsah draslíku a nízky obsah soli, čo z neho vytvára perfektný nástroj v boji proti vysokému krvnému tlaku, ale i infarktu. Slabosť, závraty, bledosť či únava patria k príznakom anémie. V tomto prípade pomáha stimulovať hemoglobín v krvi vďaka vysokému obsahu železa.

Študenti môžu využiť toto tropické ovocie k zlepšeniu koncentrácie pri učení sa na skúšky. Pokiaľ trpíte zápchou, tak práve banán obsahuje vysoký podiel vlákniny, ktorá pomáha upraviť činnosť tráviaceho traktu do normálu. Dá sa považovať aj za diétne jedlo pri zažívacích problémoch a žalúdočných vredoch, keďže je charakteristický svojou hladkou textúrou a jemnosťou. Je to jediné ovocie, ktoré môže byť konzumované bez bolesti i v chronických prípadoch. Dokáže neutralizovať nadmernú kyselinu a znižuje podráždenie tým, že jemne obalí steny žalúdku.

Na „opicu“

Pokiaľ ste boli včera na večierku a vypili ste o niečo viac alkoholu, je pravdepodobné, že sa ráno nebudete cítiť najlepšie. Na zlepšeniu stavu vyskúšajte banánovo-mliečny shake, ktorý si oslaďte medom. Banán utíši žalúdok a s pomocou medu obnoví naspäť harmonickú hladinu cukru v tele, zatiaľ čo mlieko znovu zavodní váš organizmus.

Sailorr / Dollar Photo Club