Aká je pravda o akné?

Aká je pravda o akné?

Osobné skúsenosti s akné má takmer každý človek. Zbaviť sa tohto nepríjemného kožného ochorenia nie je také jednoduché ako sa zdá. Isto ste v puberte počuli množstvo rád a tipov ako sa akné zbaviť. Aj keď väčšina z „dobre mienených rád“ nezabrala stále kolujú medzi nami a predávajú sa z generácie na generáciu.

1.   Akné treba vytlačiť

Aj keď vás láka biely pupáčik vytlačiť nerobte to. Vytláčanie akné môže v konečnom výsledku celkový stav ochorenia zhoršiť. Keďže biele bodky sú v podstate upchaté póry plné baktérií a hnisu neodborným vytlačením môžete baktérie rozniesť aj na ďalšie miesta pleti alebo ich zatlačiť hlbšie do pokožky. Ani jeden variant nie je dobrý.

2.   Akné je výsledkom zle čistenej pokožky

Dôkladné vyčistenie pokožky môže obmedziť tvorbu akné. Nedostatočná hygiena ale nie je dôvod pre vznik akné. Práve naopak. Postačí si tvár umyť poriadne dvakrát denne. Častejšie umývanie a používanie rôznych prípravkov na vyčistenie pokožky môže pleť vysušiť, dráždiť a akné ešte viac zhoršiť.

3.   Opaľovací krém zhoršuje akné

Záleží to od toho aký typ opaľovacieho krému máte. Niektoré krémy môžu obsahovať zložky, ktoré póry na pokožke upchávajú a tým zhoršujú akné. Pokiaľ si ale vyberiete nekomedogénny opaľovací krém (neupcháva póry) nemusíte sa obávať ho použiť.

Ak sa chytáte stráviť deň na slnku určite po opaľovacom kréme s vhodným ochranným faktorom siahnite. UV žiarenie, ktoré preniká do pokožky môže zápal v pokožke zhoršiť alebo dokonca pokožku podráždiť.

4.   Akné časom zmizne samé

Áno, akné po čase zmizne ale prečo by ste mali čakať neraz aj roky? Môžete si zaobstarať čistiacu vody, pleťové tonikum, mydlo, gél či krém na akné s účinnými látkami. Začínajte s kozmetikou, ktorá má nižší účinok a sledujte ako naň vaša pokožka reaguje. Môže sa stať, že na niektorú zo zložiek produktu budete alergický alebo sa stav akné zhorší.

Akné síce nie je život ohrozujúce ochorenie vie ale znepríjemniť život. Pokiaľ vám v boji s týmto kožným ochorením nepomáhajú kozmetické produkty zverte sa do rúk dermatológa.

Tagsakné