Vodný kameň – postrach všetkých kúpeľní

Vodný kameň – postrach všetkých kúpeľní

Vodný kameň je problém mnohých kúpeľní aj kuchýň. Sotva sa ho zbavíte už sa začne objavovať znova a vy môžete začať z jeho odstraňovaním. Ak máte mäkkú vodu nemáte s vodným kameňom veľa problémov. Stačí sa ho zbaviť raz za čas a máte hotovo. Pokiaľ ale z vášho kohútika tečie tvrdá voda (voda obsahujúca viac vápnika) máte čo robiť aby ste sa ho pravidelne zbavovali.

Vodný kameň v kúpeľni

Najväčšie problémy s vodným kameňom sú v kúpeľniach. Sprchové dvere, vodovodné batérie, obklad,... na všetkom čo prichádza do styku s vodou sa po čase objavia drobné biele bodky, ktoré naberajú na veľkosti. Mali by ste sa ich zbaviť čo najskôr, v opačnom prípade to bude náročnejšie.

Ocot

Ocot sa nájde v každej domácnosti. Stačí zmiešať vodu s octom, naniesť na handričku a pretrieť všetko, kde máte vodný kameň usadený. Jednoducho a rýchlo tak vyčistíte aj presklený sprchový kút a obklad.

Ak sa vodný kameň usádzal dlhší čas jeho odstránenie bude náročnejšie. V tomto prípade namočte handričku do roztoku octe a vody a položte ju na miesto kde je vodný kameň. Nechajte pár hodín (prípadne cez noc) pôsobiť. Ocot vodný kameň rozpustí a vy ho jednoducho zotriete.

Kyselina citrónová

Rovnako ako ocot vám môže poslúžiť aj kyselina citrónová (prášková), ktorú stačí rozmiešať vo vode a vyčistiť ňou usadeniny vodného kameňa. Vodovodné batérie a sprchové sety čistite opatrne. Príliš silná koncentrácia roztoku ich môže zničiť.

S práškovou kyselinou citrónovou môžete vyčistiť aj sprchovú hlavicu, ktorá je tiež často upchatá vodným kameňom. 2 až 3 balenia kyseliny citrónovej (40 – 60 g) rozpustite v 250 – 300 ml vody. Do tohto roztoku ponorte sprchovú hlavicu a nechajte cca hodinu pôsobiť (v prípade potreby aj dlhšie). Následne sprchu vyberte, opláchnite a máte hotovo.

Tekuté stierače

Najlepší spôsob ako predísť usadaniu vodného kameňa je zabrániť vode aby sa udržala na stenách sprchového kúta. Ak si myslíte, že to nie je možné mýlite sa. Dobre sa poobzerajte v prostriedkoch, ktoré používate v aute. Možno tam nájdete aj tekuté stierače. Je do prostriedok, ktorý sa nastrieka na predné sklo auta kde vytvára tenkú hydrofóbnu vrstvu, ktorá odpudzuje vodu. Nastriekajte prípravok na sklo v sprche. Voda ktorá by sa inak na skle prichytila stečie dole a váš sprchový kút bude dlho ako nový.