Zabezpečte svojej domácnosti pohodu a typické teplo domova voľbou správnych obkladov

Každý jeden interiér domácnosti musí mať svoje čaro a vyžarovať to povestné teplo domova. Žiaľ, mnohé moderné trendy práve na teplo domova akosi pozabúdajú. Preferované obkladové materiály, ako napríklad mramor, pôsobia skôr studeným a sterilným dojmom, čo pohodovú atmosféru rozhodne nepodporuje. Skúste preto vy vo vašom bývaní použiť príjemné obkladové materiály so schopnosťou dodať interiéru pohodlnosť a príjemnosť. Ním môže byť aj tradičný tatranský profil, ktorý práve v tomto období prežíva skutočnú renesanciu.

Tatranský profil si spájame skôr s chatovými interiérmi, avšak, dnes sa bežne využíva aj v tých najmodernejších priestoroch. Samozrejme, obitie komplet celého priestoru do dreva nie je moderné ani zďaleka, no ak profil vhodne zakomponujeme s ostatnými prvkami, výsledok práce bude určite trendy. Nehovoriac o pohode, ktorá bude z interiéru doslova sršať.

Tatranský profil s vlastnosťami podmieňujúcimi jeho univerzálny vzhľad a obrovskú trvácnosť

Na opätovnom objavení dreveného obkladového materiálu s perodrážkou sa podpísali najmä jeho vlastnosti. Jedná sa totiž o prirodzené masívne drevo, ktoré je do interiérov ako stvorené. Nielenže má atraktívny, prirodzený a univerzálne kombinovateľný vzhľad, no poskytuje aj výbornú odolnosť a najmä životnosť. Ak sa rozhodnete pre tatranský profil vyrobený z dreva červeného smreku, nemusíte ho dokonca ani natierať, pretože toto drevo sa dokáže ochrániť samo. Časom dôjde k polymerizácii jeho živíc, ktoré potom potenciálnych škodcov odlákajú prirodzene. Tatranský obklad z ostatných drevín je vhodné ošetriť, a to lakom, voskom či olejom na drevo, pričom po takomto nátere sa stane maximálne odolným a v priestore v atraktívnom vzhľade vydrží až niekoľko desiatok rokov bez ďalšej starostlivosti.

Tipy ako použiť tatranský obklad v priestore

Ak aktuálne riešite úpravy vo vašom interiéri a rozhodujete sa možno aj pre použitie tatranského profilu, potom určite padnú vhod inšpirácie, ako ho zakomponovať. Ako sme už spomenuli, rozhodne neobkladajte všetky steny, čím negatívne ovplyvníte vzdušnosť priestoru. Ale skôr sa zamerajte napríklad na zvýraznenie dominantnej steny daného priestoru práve obkladom z tatranského profilu. V obývačke je to najmä stena, pozdĺž ktorej sa rozlieha sedacia súprava. Prípadne, ak máte v miestnosti výklenok, môžete profil využiť práve na jeho obloženie. Ostatné steny je potom ideálne natrieť bielou farbou, s ktorou si tatranský obklad v jeho prirodzenom vzhľade rozumie azda najlepšie.

Pri potrebe obkladania stropu postupujte citlivo tak, aby drevo nebolo v priestore úplne všade. Ak je nutné obložiť profilom strop, prípadne skosené steny v podkroví, na ostatné steny opäť použite bielu farbu. Priestor si tak zachová nielen vzdušnosť, ale aj svetlosť, čo je v podkroviach obzvlášť cenené.