Zábava na kolieskach: Čo všetko budete potrebovať pred prvou inline jazdou

Zábava na kolieskach: Čo všetko budete potrebovať pred prvou inline jazdou

Doma už máte vyblýskané, nové kolieskové korčule a chystáte sa na prvú jazdu. Pozor! Tak jednoduché to nebude. Musíte sa naučiť techniku jazdy a hlavne si kúpiť aj doplnkovú výbavu, ktorá vás ochráni pred zranením. Čo všetko okrem korčúľ potrebujete na prvú inline jazdu?

Ochranné pomôcky pre bezpečnú jazdu bez rizík

Ochranné pomôcky sú nevyhnutnou súčasťou inline jazdy, pretože chránia vaše telo pred zraneniami pri pádoch a nárazoch.

Prilba

Prilba je základná ochrana, ktorá znižuje riziko vážnych poranení mozgu. Prilba by mala dobre priliehať k hlave, mať dostatočnú ventiláciu a pevné uchytenie pomocou pracky alebo suchého zipsu. Prilba musí spĺňať bezpečnostné normy a mať certifikáty bezpečností, ktoré odporúčame preveriť. Nekupujte mačku vo vreci z lacných a pochybných stránok. Certifikované prilby kúpite v obchode inSPORTline.

Chrániče

Kolieskové korčule dokážu jazdiť vysokou rýchlosťou. Pri páde je rizikovou časťou tela nielen hlavy, ale tiež kĺby. Chrániče sú ochrana kĺbov, zabraňujú odreninám, podliatinám a zlomeninám. Chrániče by mali dobre priliehať k telu, mať dostatočnú pohyblivosť a pevné uchytenie pomocou suchých zipsov alebo praciek. Tvrdšia a hladká škrupina znižuje trenie a nešmýka sa. Kúpiť sa dajú celé súpravy chráničov, ktoré obsahujú.

  • Lakťové chrániče - chránia lakťové kĺby pred poškodením pri páde na lakte alebo pri náraze do prekážky.
  • Chrániče kolien - chránia kolenové kĺby, ktoré sú obzvlášť citlivé na pády.
  • Chrániče na zápästia – ochránia kĺby a ruky pred poškodením pri páde na ruky, zabránia odreninám.

Oblečenie pre pohodlnú inline jazdu

Na každú športovú aktivitu je vhodné mať primerané športové oblečenie. Platí to pre tréningy, keď používate veslovací trenažér, pre beh a pre inline taktiež. Oblečenie vždy prispôsobte počasiu, teplote a vlhkosti. Malo by byť priedušné a pružné. Počas jazdy večer a v šere je ideálne športové oblečenie s reflexnými prvkami. Základom je tričko, najlepšie funkčné, ktoré je termoregulačným prvkom oblečeniam. K tričku dokúpte elastické šortky. Ich pružnosť je pre korčuľovanie zárukou, že nebudete obmedzení pri pohybe. Veľmi dôležité sú ponožky s vyšším strihom s pevnejším lemom, aby sa vám nezošuchovali. Pľuzgiere pri inline sú nepríjemnou a častou prekážkou komfortného športovania. Vyberte si ponožky antibakteriálne z rýchlo schnúcich materiálov. Počas slnečných dní noste aj šilt alebo slnečné okuliare.

Autor: Gabriela Kudláčová