Kúpa bytu - na inzerát alebo cez realitku?

Kúpa bytu - na inzerát alebo cez realitku?

Kupovať byt sa môže na prvý pohľad zdať náročné. Množstvo inzerátov v novinách a na internetových stránkach, množstvo ponúk v realitných kanceláriách a k tomu známy, ktorí vám ponúkajú vhodnú nehnuteľnosť na predaj. Vybrať si vhodný byt ale nemusí byť náročné, ak viete ako hľadať.

Inzeráty

Je množstvo inzerátov s nehnuteľnosťami na predaj. Väčšina z nich je stručná a o konkrétnom byte sa nič viac nedozviete. Predaj bytov v Bratislave ale aj inde  na Slovensku neklesá a všade nájdete viacero ponúk. Aby ste nemuseli chodiť na obhliadky každého bytu, ktorý je na predaj vyberte si len inzeráty, ktoré sú prepracovanejšie. Obsahujú fotografie bytu, popis, pôdorys prípadne aj video.

Inzerát nemusí byť dlhý ale malo by v ňom byť uvedené všetko potrebné ako rozloha bytu, počet izieb, poschodie, lokalita, stav nehnuteľnosti prípadne aj cena. Dôležité sú aj kontaktné údaje.

TIP: Na stránkach developera FINEP nájdete všetky informácie, ktoré vás pri kúpe bytu budú určite zaujímať. Okrem informácií môžete využiť aj služby a vybraný byt si prezrieť prípadne využiť služby poradenského centra, kde vám poradia s financovaním bytu.

Realitné kancelárie

Množstvo bytov sa predáva aj prostredníctvom realitných kancelárií. Ani tu sa ale neoplatí využiť služby prvej kancelárie, na ktorú natrafíte. Realitnú kanceláriu si dobre vyberte. Ak neodpovedá na vaše maily a nemôžete sa do nej ani dovolať vyberte si inú. Tiež je dobré ak má kancelária vlastné priestory kde môžete zájsť osobne. Ak sa chce agent s vami stretnúť niekde v reštaurácii nie je to dobré znamenie. Ak nedokážu nájsť pre seba vhodný priestor ako nájdu vhodné bývanie vám?

Výhodou realitných kancelárií je, že majú množstvo ponúk bytov na predaj aj s fotkami a informáciami o nehnuteľnosti. Ak nemajú byt v lokalite, ktorú preferujete môžu vás informovať hneď ako sa o byte v konkrétnom mieste dozvedia. Taktiež vám môžu ponúknuť byt v rovnako vhodnej lokalite. Ak vás niektorá ponuka zaujme nemusíte ju hneď kupovať ale dohodnite si obhliadku, čo by vám kancelária mala umožniť. Nemôžete predsa kupovať byt bez toho aby ste ho videli na vlastné oči.