Súboj dovoleniek: Balaton verzus more

Nemáte tento rok na dovolenku pri mori? Alebo ste sa mora už prejedli a chceli by ste vyraziť niekam inam? Skvelou alternatívou ku klasickým dovolenkovým pobytom pri mori je maďarský Balaton. V čom všetkom vyhráva nad morom, to vám ukážeme v tomto článku.

 

Slaná verzus sladká voda

Balaton ponukou kvalitnej vody jednoznačne víťazí nad morom. Mnoho ľudí sa po kúpaní v mori musí osprchovať, niektorým slaná voda vyžiera do pokožky na nohách diery apod. Takéto problémy upadnú na Balatone do zabudnutia. Vodička Balatonu počas letných mesiacov zriedka klesá pod 22 °C, teda sa vyrovná morským teplotám.

 

Dĺžka cesty

Dĺžkou cesty nad morom opäť vyhráva Balaton. Pravdaže, závisí to od toho, odkiaľ vyrážate, no z Bratislavy na Balaton to nie sú ani tri hodinky, z Košíc len niečo vyše štyroch. Tak blízko nemáme žiadne iné more!

 

Cena dovolenky

Cenou dovolenky a aj ubytovania pri Balatone jednoznačne vyhráva Balaton! Ušetríte nielen vďaka tomu, že nejde o more, ale aj vďaka výhodnému kurzu medzi eurom a forintom. Navyše budete mať ten neopísateľne skvelý pocit, keď môžete dať deťom vreckové 10 000 forintov (asi 30 euro).

keszthely

Bezpečné aj pre malé deti

Balaton je na mnohých miestach pri brehu veľmi plytké jazero – nemusíte sa teda báť o deti a dovolenku si užijú i neplavci, keďže sa vo vode môžete prechádzať aj viac ako 100 metrov od brehu.

 

Kultúra a maďarské akvaparky

Výhodou rozľahlého jazera je, že miesto kúpania si môžete vybrať podľa vlastného uváženia. Áno, plávať sa nedá hocikde, ale pláže nájdete po celom jeho obvode. Vyberte si jazero neďaleko akvaparku a môžete si užívať pláže i zábavu vo vodnom parku, či príjemné teplé kúpele. Ak necestujete s deťmi a máte radšej kultúru, vyberte si pláž blízko zaujímavých pamiatok.