Športový rafting verzus víkendové splavovanie

Nadšencov divokej vody stále pribúda. Nečudo, na Slovensku sú na raftovanie priam ideálne podmienky, či už ide o raft vrámci víkendového relaxu alebo rafting ako športovú disciplínu. Čo oba druhy raftingu spája a v čom sa naopak od seba športový a relaxačný rafting líšia?

Športový rafting nie je pre každého

V prvom rade, športový rafting sa jazdí ako pretek v organizovaných disciplínach, a to zjazd-maratón, slalom, šprint alebo paralelný šprint. Každoročné Majstrovstvá Slovenska pozostávajú zo štyroch pretekov, ktoré prebiehajú v Areáli vodných športov v Čunove alebo na rieke Belá. Kým rafting Čunovo je skôr pokojnejší, na divokej Belej sa zasa vybláznia všetci adrenalínoví nadšenci. A hoci by si niekto myslel, že profesionálnych vodákov nezaskočí nič, najmä nepredvídateľné prírodné rieky, kam patrí aj Belá pod Tatrami, neraz prekvapí aj tých najpripravenejších.

Hydrospeed „na divoko“

Rafting Čunovo má mnoho podôb, a tak tu splavujú nielen profesionálni športovci. Všetci, ktorí s raftingom ešte len začínajú, môžu začať práve tu a vyskúšať napríklad hydrospeed. Ide o vodácku disciplínu, ktorá si nevyžaduje žiadne predošlé skúsenosti s divokou vodou, podmienkou je len vedieť dobre plávať. Preto si len stačí pozorne vypočuť rady, ako sa na vode správať a môžete vyraziť.

Prebieha to nasledovne: Ľahnete si na špeciálny plavák a plutvami na nohách sami koordinujete smer Vašej jazdy. Inštruktor, ktorým je zvyčajne skúsený vodák, len vedie skupinu, ktorej ukazuje tú najlepšiu cestu po prúde rieky, prípadne zastavuje na miestach, kde je možné surfovať alebo robiť prejazdy cez rieku.

Raftujte na Belej

Rafting Belá sa vyznačuje divokosťou a nepredvídateľnosťou. Nie nadarmo sa o Belej hovorí ako o najdivokejšej prírodnej rieke u nás a splav na nej je ideálnym dobrodružstom pre všetkých milovníkov adrenalínu.

Splav na Belej začína hneď za hranicou prírodnej rezervácie vo Vysokých Tatrách v okolí Podbanského. Počas celej plavby je Vám k dispozícii neopakovateľný panoramatický výhľad na Kriváň a nádherná scenéria Tatranskej prírody je doslova na dosah. Nie je to teda iba dynamický a rýchly prúd, ktorý láka vodákov nielen zo Slovenska, ale aj krásna tatranská príroda všade naokolo. Keďže je však tento splav plný prírodných prekážok a perejí, ktoré neraz zbadáte až v poslednom momente, je obrovskou výzvou aj pre profesionálnych rafterov. A Vy ostatní, ktorí s raftingom až toľko skúseností nemáte, si pred splavom Belej dobre zvážte, či na to máte dostatočne pevné nervy aj plavecké zručnosti.