Snehové reťaze: 3 dôležité otázky a odpovede

Snehové reťaze: 3 dôležité otázky a odpovede

Najviac opomínanou, ale tiež veľmi dôležitou výbavou vodiča v zime sú snehové reťaze. Mnohí z nich si však myslia, že na zimu stačí vybaviť automobil zimnými pneumatikami. Je to veľký omyl, pretože v náročných podmienkach, najmä v horských oblastiach, zimné pneumatiky nestačia. V rôznych krajných situáciách budete vďační, že ste dali na našu radu a reťaze do zimnej výbavy dokúpili

Kedy sú snehové reťaze potrebné?

Snehové reťaze na suv 4x4 či malé vozidlá sú kovové alebo textilné pásy, ktoré sa naťahujú na pneumatiky auta a zaručujú lepšiu trakciu na snehu a ľade. Zvyšujú brzdný výkon, stabilitu a ovládateľnosť vozidla, čím prispievajú k bezpečnejšej jazde v zimných podmienkach. Použitie snehových reťazí je povinné vtedy, ak je to vyznačené dopravnou značkou „Použiť protisklzové reťaze" a daný úsek cesty je pokrytý snehom alebo ľadom. Okrem toho sa odporúčajú používať v týchto situáciách:

  • Jazda v horských oblastiach s častým výskytom snehu a ľadu
  • Jazda po zasnežených alebo zľadovatených cestách
  • Jazda po rozjazdenom bahne
  • Jazda po piesku a štrku

Ako vybrať snehové reťaze?

Snehové reťaze sa vyrábajú pre všetky osobné vozidlá cez malé až po SUV alebo offroad, sú povinné aj pre nákladné vozidlá, kamióny, autobusy či ťažkú techniku. Pri výbere snehových reťazí je dôležité zvážiť niekoľko faktorov. Je dôležité vybrať si reťaze, ktoré sú kompatibilné s veľkosťou pneumatík vášho auta. Existujú rôzne typy reťazí pre rôzne typy terénu, napríklad pre ujazdený sneh, hlboký sneh alebo ľad. Niektoré reťaze sa montujú manuálne, iné sú samonapínacie. Overte si hrúbku článkov reťazí, aby sa zmestili do podbehu vášho vozidla.

Kam namontovať snehové reťaze?

Pred montážou snehových reťazí si prečítajte návod na použitie. Prvú montáž si vyskúšajte nanečisto na parkovisku alebo v garáži. Vo všeobecnosti sa reťaze montujú na hnacie kolesá auta. Dôležité je správne natiahnuť reťaze a uistiť sa, že sú upevnené natesno. Keď nechcete pri montáži zažívať stres alebo budete túto pomôcku používať častejšie, investujte do samoupínacieho systému.

Záverečné tipy pre jazdu so snehovými reťazami

Jazdite pomaly a opatrne – u osobných vozidiel ide o maximálnu rýchlosť 50 km/h. Neprekračujte maximálnu povolenú rýchlosť, poškodiť by sa mohli drahé i najlacnejšie pneumatiky či disky.  Brzdite plynulo a s predstihom. Vyhnite sa prudkým zákrutám a akcelerácii. Po jazde po snehu a ľade reťaze ihneď demontujte.

Autor: Gabriela Kudláčová