Reflexne pracovne oblečenie – zvoliť oranžovú alebo žltú?

Reflexne pracovne oblečenie – zvoliť oranžovú alebo žltú?

Reflexné prvky sú neoddeliteľnou  súčasťou nielen cestnej premávky, ale aj niektorých povolaní. Bežní ľudia v nich síce rozdiel nevidia, no ich užívatelia vedia, ktoré sa na čo využívajú. Kedy je vhodné použiť žltú a kedy oranžovú farbu?

Kedy je nevyhnutné používať pri práci špeciálny reflexný odev?

Reflexné pracovné oblečenie používa obrovské množstvo ľudí a to v rôznych odvetviach. Ak pracujete na pracovisku, kde sa nachádza niekoľko možných pracovných rizík a zamestnávateľ ich nedokáže odstrániť, tak je podľa zákona povinný vám takéto špeciálne oblečenie zabezpečiť.  Ide najmä o zamestnancov, ktorým pri práci hrozí nebezpečenstvo poškodenia zdravia vyplývajúceho zo zhoršenej viditeľnosti. Pre nich je používanie reflexných prvkov nevyhnutnosťou, ktorú by si nemali kupovať sami na vlastné náklady.

V zásade je jedno, akú farbu oblečenia si vyberiete. Najdôležitejšie je, že ide o reflexný odev, ktorého cieľom je vaša ochrana. Veľmi dôležité sú napríklad reflexné bundy a nohavice, ktoré majú v sebe zabudovaných niekoľko ochranných prvkov. Oblečenie je špecifické tým, že je vyrobené z materiálov, ktoré neprehliadnete ani v tom najhoršom počasí a teda zvyšujú viditeľnosť nielen v tme, ale aj v hmle. Na rozdiel od reflexných pásikov alebo iných menších doplnkov dokážu reflexné pracovné bundy ochrániť užívateľa zo všetkých uhlov. Je jedno, akým smerom je otočený, vďaka bunde alebo nohaviciam ho uvidí každý zo vzdialenosti niekoľkých desiatok metrov.

Vyberte si ten správny reflexný odev

Ak sa chystáte vyberať si nový reflexný odev, tak by ste sa mali riadiť tým, kto a na čo ho bude používať. Úplne iné oblečenie potrebuje človek pracujúci vo výrobe, kde nie je súčasťou dopravy a úplne iná ochrana je vhodná pre bežného chodca alebo policajta, ktorý sa pohybuje po frekventovanej ceste. To, že reflexné oblečenie je nevyhnutnosťou vedia nielen zamestnanci, ale aj zamestnávatelia v mnohých oblastiach. Špecificky nebezpečným prostredím na prácu je cestná komunikácia, žeriavy, práca v tme alebo používanie rôznych motorových vozidiel. Každý jeden zamestnanec, ktorý pracuje v rizikom prostredí by sa mal čo najviac chrániť, inak nemusí dôjsť len k zraneniam, ale aj k strate života. Aby sme takýmto situáciám predchádzali je nevyhnutné zaobstarať si kvalitné oblečenie s dobrými reflexnými prvkami.