Preklady na dovolenke

Poznáte to, po celoročnej drine a plánovaní dovolenky je „deň D“ konečne tu! Áno, dovolenka sa začala. Slnko, more, piesok, prípadne hory a čerstvý vzduch. Okrem toho Vás isto zaujíma aj bezproblémová cesta alebo dobrý hotel. Súčasťou dobrej dovolenky býva tiež delegát cestovného ruchu, ktorý vo výraznej miere ovplyvňuje dojmy z pobytu. Prekladateľská a tlmočnícka agentúra Aspena Vám o tom povie viac.

Ako spoznať dobrú cestovnú kanceláriu?

Pokiaľ si dovolenku ešte len vyberáte, dobre popremýšľajte, služby ktorej cestovnej kancelárie využijete. Obozretnosťou sa môžete vyhnúť množstvu zbytočných komplikácií. Vhodné je, ak si dopredu zoženiete referencie od známych alebo z internetových fór. Pozor na reklamy, nenechajte sa nimi zlákať! Vždy si nechajte vykalkulovať výslednú cenu vrátane všetkých poplatkov, aby ste nakoniec neboli v šoku. Preštudujte si všetky dostupné informácie o ponukách zájazdov, kam by ste najradšej cestovali. Pri výbere si vyžiadajte všetky formuláre, či už v písomnej alebo elektronickej verzii. Zamerajte sa na platnosť poistenia proti úpadku cestovnej kancelárie či insolventnosti, na všeobecné a reklamačné podmienky a vyžiadajte si aj podrobné informácie o ponuke cestovného poistenia, ako i storne zájazdu zo zdravotných a vážnych rodinných problémov. Po úhrade si nezabudnite vypýtať doklad o zaplatení.

Ako spoznám dobrého delegáta cestovného ruchu?

Dobrý delegát by Vás mal vyzdvihnúť po prílete na letisku, poskytnúť základné informácie o hoteli a destinácií, byť Vám vždy k dispozícií a na konci pobytu Vás zasa odprevadiť na letisko. Delegát cestovného ruchu, ktorý sa o svojich klientov zaujíma, je zastihnuteľný nonstop. Čo je ale najdôležitejšie, mal by mať naštudovanú históriu krajiny, jej kultúru a miestne zvyklosti. Taktiež by mal vedieť odporučiť prírodné a kultúrne atrakcie v okolí, no i zdravotné stredisko s kvalitnými službami. Perfektná znalosť jazyka je samozrejmosťou,  pretože v prípade potreby by Vám mal robiť tlmočenie s domácimi a pomôcť preklenúť nielen jazykovú, ale aj kultúrnu bariéru.

Čo ak nastane neočakávaná udalosť?

Ak nastane nejaká neočakávaná udalosť, napríklad ochoriete alebo Vás okradnú, bezodkladne kontaktujte Vášho delegáta. Komunikácia medzi turistami a domácimi obyvateľmi je náplňou jeho práce, a preto je povinný vyjsť Vám v ústrety. Tlmočenie je ústny prevod verbálneho prejavu zo zdrojového do cieľového jazyka, to znamená, že delegát Vám bude ústne prekladať pri jednaní s políciou, lekármi alebo samotnými obyvateľmi Vášho cieľového miesta. Preklad je písomný prevod textu zo zdrojového jazyka do cieľového jazyka. Ten môžete potrebovať napríklad pri spisovaní škodovej udalosti a podobne.

Nech už je Vaša vysnívaná destinácia na tohtoročnú dovolenku kdekoľvek, pokiaľ neovládate jazyk danej krajiny, určite sa Vám zíde niekto, kto Vám pomôže s tlmočením a prekladmi. Ak cestujete na vlastnú päsť, no predsa potrebujete čo-to preložiť alebo pretlmočiť, dovoľujeme si upozorniť na spoločnosť Aspena, dlhoročného lídra v oblasti prekladov a tlmočenia, ktorý spolupracuje s lingvistickými odborníkmi a rodenými hovorcami so špecializáciou najmä na jazyky strednej a východnej Európy.

Prajeme šťastnú a hlavne bezproblémovú dovolenku, na ktorú budete spomínať počas celého roka.

Zdroje: aspena.sk/sluzby/preklady/, aspena.sk/sluzby/tlmocenie/, impuls.cz/clanky/2008/09/jak-poznat-dobrou-cestovni-kancelar/, topky.sk/cl/13/1316709/Aka-je-uloha-delegata-pocas-vasej-dovolenky

Foto: Foto stockimages / freedigitalphotos.net