Pozor na hackerov!

Väčšina ľudí si uvedomuje, že sa na ich počítač  môže „nabúrať“ hacker, ktorý by mohol zneužiť ich osobné údaje. Podľa mnohých prieskumov je dokázané, že domáce siete sú ohrozené možným napadnutím prostredníctvom nedostatočne zabezpečeného bezdrôtového routera.

Tieto nezabezpečené routre vytvárajú jednoduchší vstupný bod pre hackerov, ktorí svoje útoky cielia na domácich spotrebiteľov. Väčšina routerov nie je dostatočne chránená, a to je jeden z dôvodov, ako môžu podvodníci ľahko získať prístup k osobných informáciám ako sú aj finančné údaje, užívateľské mená, heslá či história prehliadania.

Dnešný stav v zabezpečení routerov do značnej miery pripomína situáciu bezpečnosti počítačov v 90. rokoch minulého storočia. Laxný prístup užívateľov k zabezpečeniu ich počítačov vytvára zneužiteľné prostredie. Hlavný rozdiel medzi minulosťou a súčasnosťou je v tom, že dnes majú užívatelia na svojich zariadeniach omnoho viac osobných dát ako kedysi.

Ako to celé funguje?

Jedným z najväčších rizík je DNS útok. Ide vlastne o situáciu, kedy je malware navrhnutý tak, aby zneužil zraniteľnosť routera a užívateľa bez jeho vedomia presmeroval zo známej webovej stránky na falošnú stránku, ktorá je nerozpoznateľná od tej pôvodnej. Hneď ako sa užívateľ prihlási, zlodej odchytí jeho prihlasovacie údaje a tie následne využije k prístupu na reálnu stránku.

Ako sa chrániť pred hackermi?

  • Nikomu neprezrádzajte svoje prihlasovacie údaje k internetbankingu
  • Dávajte pozor na to, aké programy si inštalujete (zvážte všetko, čo si chcete nainštalovať alebo „stiahnuť“ do vášho počítaču)
  • Nezabudnite pravidelne aktualizovať antivírusový program a vykonávajte pravidelne kontrolu počítaču
  • Pokiaľ ste zručnejší, všetky vaše osobné dáta radšej šifrujte

 

Lukas Gojda /  Dollar Photo Club