Ploty - tieniace siete, pletivá, stĺpiky

Ochrana vlastného hnuteľného aj nehnuteľného majetku je stará ako ľudstvo samo. A niektoré spôsoby ohradzovania sú tiež staré, doslova prehistorické. Je preto zaujímavé, ako sa vracajú do módy, hoci máme k dispozícii elegantnejšie a praktickejšie riešenia.

Konkrétne máme na mysli módu betónových plotov, ktoré vyrábajú z naších miest a dedín betónové getá.

Je to o to zvláštnejšie, že už storočie máme k dispozícii jednoduché riešenie v podobe pletivového plota.
Plotové pletivá sa dnes dodávajú v mnohých vyhotoveniach. Základom sú pletivá, ktoré dali tomuto tovaru názov, totiž pletené šesťhranné “zajačie” pletivo. Samozrejmosťou sú rôzne hrúbky drôtu, objemy balení a povrchová úprava zinkovaním alebo poplastovaním.

V prípade ohradzovania pozemku sú na výber rôzne druhy a tvary panelov zo zváraných drôtov, ktoré síce v pravom zmysle slova ani nie sú pletivo, ale zaraďujú sa medzi druhy pletív. Opäť je na výber široké spektrum tvarov, výšok a aj dĺžok panelov.

Najklasickejšou klasikou je však štvorhranné pletivo zapletané z nekonečného radu ohýbaného a sekaného drôtu. Zákazník si v tomto prípade opäť môže vybrať základné pletivo z pozinkovaného drôtu, alebo poplastované pletivo, u ktorého je drôt chránený pred poškodením vrstvou polyvinylchloridu, skrátene PVC.

Možnosť objednať si pletivo v konkrétnej výške je samozrejmosťou, rovnako ako výber dĺžky v balíku. V prípade tohto pletiva však dĺžka pletiva v balíku nie je vôbec rozhodujúci faktor. Veľmi jednoduchým a intuitívnym spôsobom je totiž možné dva balíky pletiva spojiť do jedného, pridať tretí, štvrtý balík… Je to skrátka nekonečné pletivo. Výrobcovia dnes už nedodávajú len samotné pletivo. Prichádzajú na trh s celým balíkom materiálu na stavbu plota a ohradenie pozemku. Stavba plote teda nezačína nákupom vyradených lešenárskych trubiek - dodávateľ pletiva má isto na sklade aj stĺpiky potrebnej dĺžky s potrebnou povrchovou úpravou a všetkými drobnými súčiastkami, ktoré sú na stavbu odolného a elegantného plota nevyhnutné - či už sú to podporné vzpery, klobúčiky, príchytky napínacích drôtov, alebo samotné napínacie drôty. Viazací drôt chránený vrstvou PVC je tiež už dnes samozrejmosťou.

Ďalšou modernou vymoženosťou sú zemné kotvy. Jedná sa o špeciálne zavrtávacie kolíky so závitom  primeraného rozmeru, do ktorých je po zavŕtaní možné jednoducho nasadiť plotový stĺpik. Takže žiadne prácne kopanie dier a zdĺhavé betónovanie. A ak si zákazník želá okrem plota aj bráničku, nie je nič jednoduchšie. Výrobcovia ponúkajú už hotové bránky so stĺpikmi, samotnou bránkou, dokonca so zabudovaným zámkom.

V prípade, že chcete zabrániť, aby neželané osoby nepoložili na váš pozemok nie len nohu, ale ani na ňom nespočinuli zrakom, nie je problém. Tieniace siete vyrábané z polyetylénu zaistia aj túto požiadavku. Dodávajú sa zvyčajne v zelenej a sivej farbe v rôznych výškach. A pre jednoduchšiu montáž je možné dokúpiť aj špeciálne kotvy.