Prečo run flat pneumatiky?

Run flat pneumatiky (alebo samonosné) pneumatiky sú špeciálne navrhnuté tak, aby pracovali aj na krátku dobu, po defekte. Ak teda dostanete defekt v chladnej, temnej noci, nie je potrebná žiadna nepríjemná výmena pneumatík na ceste. Výhodou je, že vďaka týmto pneu by ste mali byť schopní bezpečne dôjsť domov alebo do najbližšej garáže, kde následne výmenu pneumatík vykonáte. Run flat pneumatiky znižujú nebezpečenstvo výbuchu potenciálne nebezpečnej pneumatiky v dôsledku ich jedinečnej konštrukcie. Akú sú ich ďalšie vlastnosti a prečo sa oplatia?

Ako fungujú run flat pneumatiky?

Pneumatiky run flat sú vyrobené so zosilnenými bočnými stenami. Za normálnych okolností je vozidlo podporované vzduchom v pneumatikách a po prepichnutí je nutné ich okamžite vymeniť. Najlacnejšie pneumatiky run flat majú však tvrdé gumové vložky, ktoré dočasne zadržujú váhu vozidla aj po prepichnutí.

Ako dlho môžem jazdiť na pneumatike s defektom?

Akonáhle je pneumatika vystavená defektu, nemôžete na nej jazdiť navždy - zvyčajne budete môcť jazdiť ešte zhruba 50 km, čo je dostatok času na to, aby ste sa bezpečne dopravili domov. Presný rozsah závisí od premenných ako je rýchlosť jazdy, zaťaženie vozidla a jazdné podmienky. Ak by vás zaujímali bližšie informácie, pozrite si testy pneumatík, ktoré obsahujú špecifické informácie o konkrétnych typoch pneumatík.

Je možné zmeniť run flat pneumatiky za bežné pneumatiky?

Ak bolo vaše auto pôvodne dodané s pneumatikami run flat, potom ich je možné zmeniť na „konvenčné“ pneumatiky. Ak však bolo vozidlo skonštruované s pneumatikami run flat, majte na pamäti, že by ste mohli zostať bez náhradných dielov!

Ak chcete, aby bola vaša jazda bezpečná za každých okolností, oplatí sa investovať do run flat pneumatík, pri ktorých máte istotu, že v prípade defektu máte dostatok času na prepravu domov. K zvýšeniu bezpečnosti jazdy nezabudnite používať aj hliníkové disky, ktoré sú zárukou plynulej a tichej jazdy, ba dokonca chránia brzdný systém vozidla.