Paletová preprava tovaru a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Paletová preprava tovaru a všetko, čo by ste o nej mali vedieť

Možnosť viacnásobného použitia jednej palety je obrovskou výhodou z ekologického hľadiska, avšak z iného hľadiska môže byť tento aspekt nemalým problémom. Ako funguje paletová preprava tovaru a v čom spočívajú jej výhody aj nevýhody?

Ako funguje paletová preprava tovaru?

Ak s paletovou prepravou tovaru ešte nemáte skúsenosti, vysvetlíme vám, ako paletová preprava tovaru funguje, respektíve ako by mala fungovať.

Predstavte si, že vy ako firma potrebujete svoje produkty prepraviť k odberateľom. Aby takáto preprava prebehla maximálne bezpečne a efektívne, tovar sa zväčša preváža kamiónom, upevnený na europaletách. V takomto prípade kamión príde k vám s prázdnymi paletamivymení ich za plné palety s tovarom. Následne plné palety odvezie na miesto určenia, kde ich vymení opäť za prázdne palety. Takto by mal celý kolobeh v ideálnom prípade fungovať.

Kde teda nastáva problém?

Problém však môže nastať pri výmene paliet medzi vodičom a príjemcom tovaru. Najčastejšie sa stáva, že vodič kamióna neprevezme od príjemcu tovaru potrebný počet prázdnych paliet, a to buď z dôvodu, že ich príjemca nemá k dispozícii alebo ešte častejšie preto, že sú poškodené. Tým sa naruší celý logistický reťazec, na ktorom je paletová preprava tovaru založená a pri ďalších nakládkach musí vodič urobiť tzv. paletový dlh. To znamená, že sa zaviaže, že chýbajúce palety dodá neskôr.

Výhody > nevýhody

Hoci paletová preprava tovaru má svoje nevýhody, jej výhody sú stále v prevahe. Medzi výhody patrí napríklad jednoduchá skladovateľnosť paliet a manipulácia s nimi. Vďaka tovaru uloženému na paletách je možné oveľa efektívnejšie využívať skladové priestory či ložné priestory pri preprave a na manipuláciu s nimi stačí vysokozdvižný vozík. Paleta taktiež chráni tovar pred poškodením a dokonca je vhodná aj pre prepravu potravín, pretože ich pomáha udržiavať dlhšie čerstvé.

Kľúčom k tomu, aby bola pre vás paletová preprava tovaru bezproblémová, je správny výber spoľahlivej prepravnej spoločnosti. Ak hľadáte kvalitné prepravné služby a spoľahlivého partnera v logistike, obráťte sa na Focus Logistics s.r.o.

 

Zdroj: UNSPLASH.COM