Opel: Druhá najstaršia automobilka v Nemecku, ktorá najprv vyrábala šijacie stroje

Opel je druhou najstaršou nemeckou automobilkou – vznikla v roku 1862. Založil ju Adam Opel, no prvého vyrobeného automobilu sa nedožil. Adam bol vyučený zámočník a počas potuliek Európou ho očarili šijacie stroje. Práve to bol prvý výrobok spoločnosti Opel. Aká bola cesta k prvému automobilu tejto značky a čím sú tieto vozidlá výnimočné?

Adam Opel sa prvého auta nedožil

Keď sa Adam Opel vrátil do Nemecka zo svojich ciest Starým kontinentom, v roku 1862 začal v starej hospodárskej budove vyrábať šijacie stroje. Mladému inovátorovi s budovaním značky Opel pomáhala jeho manželka a 5 synov. Keď po 20 rokoch tvrdej práce začali jeho šijacie stroje zaznamenávať úspech, Adam Opel bol už vtedy posadnutý iným výrobkom – bicyklami. Keď v roku 1895 Adam zomrel, rodinná firma Opel bola najväčším predajcom šijacích strojov a ročne vyrobila až 2000 bicyklov. Prvé auto tejto značky vzniklo až o 4 roky neskôr, firmu vtedy viedla Adamova manželka Sophie, ktorá urobila z Oplu druhú najstaršiu automobilku v Nemecku.

Opel na Slovensku

Nemecká automobilka sa teší obľube aj na Slovensku, v roku 2017 bol Opel 8. najpredávanejšou značkou na našom trhu. Za tento úspech vďačí výrobca aj svojej širokému portfóliu – v ponuke nájdete šikovný mestský model Opel Adam, obľúbené rodinné vozidlo Opel Zafira, kompaktné SUV Mokka, ale aj krásnu limuzínu Insignia. Chceli by ste si niektoré z týchto vozidiel vyskúšať na testovacej jazde? Navštívte stránku najväčšieho predajcu nových a jazdených vozidiel na Slovensku  www.finalcd.sk a vyberte si termín, ktorý vám vyhovuje. Táto spoločnosť má svoje pobočky na celom Slovensku – modely Opel v Bratislave na vás čakajú na Mierovej ulici. Nájdete ich však aj v Banskej Bystrici či Prievidzi.

Čím sú vozidlá Opel výnimočné dnes

Adam Opel neustále hľadal spôsoby, ako zlepšiť svoje výrobky – či už išlo o šijacie stroje, alebo bicykle. Táto chuť neustále sa zlepšovať a posúvať ostala automobilke dodnes: veď len v ostatnom desaťročí získala viacero prestížnych ocenení. V roku 2012 získal Opel Astra GTC významnú cenu za produktový dizajn Red Dot (Červená bodka) a o rok neskôr sa z rovnakého titulu tešil aj Opel Adam. Okrem nadčasového dizajnu však nemecká automobilka zbiera vyznamenania aj za iné oblasti – v rokoch 2010, 2012 a 2013 získal cenu X Plus ako Najinovatívnejšia značka. Môžu za to precízne technológie, ktoré zvyšujú nielen komfort jazdy, ale aj bezpečnosť pasažierov a ostatných účastníkov cestnej premávky.