Dánsky životný štýl Hygge: Vyčarujte si šťastný domov plný pohody

Premýšľate ako urobiť svoju domácnosť útulnou, prehľadnou a príjemnou tak, aby ste sa v nej cítili vždy dobre? Dáni majú na to svoj tip – interiér zariadený v štýle hygge. Že ste o “hygge” ešte nepočuli? Hoci neexistuje jeho doslovný preklad, ide o filozofiu a spôsob myslenia, ktorý nám do života vnáša pozitivitu a optimizmus. Jednoducho, vďaka hygge docielite šťastný život. Kto by ho nechcel, však? Skúste sa inšpirovať Dánmi a štýlom, akým si zariaďujú domácnosti. Bývajú totiž označovaní za najšťastnejší národ na svete.

V škandinávskom štýle

Zariadenie obývačky podľa dánskeho hygge využíva najmä silu prírodných materiálov – dreva, kameňa alebo skla či keramiky. Prepojením prírody a moderných línií dokáže vytvoriť priestranné, čisté interiéry, v ktorých dokonale vyniknú doplnky a detaily. Tie majiteľom domácnosti dokážu vyčariť úsmev na tvári a pohľad na ne ich zahreje pri srdci. Severské interiéry kladú dôraz na textílie. Ako teda pretaviť hygge do vašej obývačky tak, aby vám interiér navodzoval príjemné pocity?

Stavte na vankúše, koberce a závesy

Práve oni dokážu vniesť do priestoru pocit útulnosti. Zvoľte kožušinové materiály, luxusné koberce s geometrickými tvarmi alebo zaujímavým, dlhším vlasom. Koberec dokáže príjemne “rozbiť” priestor, vyberte si tak, aby ladil s celkovým vyžarovaním domácnosti a príjemne ho oživil. Nezabudnite ani na kvalitné závesy. Stavte pri ich kúpe na svetlé farby, ktoré vnesú do interiéru optimizmus a opticky ho rozžiaria. Skúste zamat, hodváb alebo lesklé materiály, ktoré upútajú pozornosť a dodajú interiéru punc exkluzivity.

Teplo domova dodajú deky a sviečky

Hra svetla dokáže veľa. Dodáva pokoj, navodzuje príjemnú atmosféru a pocit bezpečia. Vďaka kvalitným vonným sviečkam a ich verným vôňam si môžete navyše dopriať aromaterapiu. Severania využívajú vo veľkom aj deky, ktoré dokážu z naoko nudnej sedačky vyčarovať ideálne miesto na leňošenie. Zadovážte si pletené, látkové alebo “patchworkové” deky a uvidíte, akú veľkú službu vám urobia.

Vyčarujte doplnkami radostnú atmosféru

Vneste do svojho interiéru pocit pohody a šťastného domova fotografiami, ktoré vám pripomenú nezabudnuteľné zážitky. Dajte do pozornosti obrazy s podobizňami vašich najbližších alebo si fotkami zaspomínajte na vaše cesty po svete. Zvečnite tiež narodenie svojich detí alebo si vystavte úlovky, ktoré ste si priniesli z dovoleniek. Nemusí ich byť veľa, no mali by vám navodiť pocity šťastia a pohody. O tom totiž hygge aj zariaďovanie domácnosti v tomto štýle je.