Neapol

Neapol: Juh Talianska so sebou prináša veľkú emóciu

Taliansko je krajina, ktorá každoročne láka veľké množstvo turistov. Niet sa čo čudovať. Na Apeninskom polostrove totiž nájdete krásne pláže, nádhernú prírodu, zasnežené hory aj mestský ruch. Inými slovami povedané, každý si tam príde na svoje. A samozrejme aj tí najnáročnejší. Dnes sa pozrieme do Neapola, do mesta na juhu krajiny, o ktorom sa zvykne hovoriť, že žije nejak-tak vlastným životom. Alebo ak chcete, je Taliansko a potom je Neapol. 

Skrátka, v Neapole sa žije na hrane. Ako to presne myslíme? Mesto, ktoré je pod sopkou Vezuv žije, obrazne povedané, stále v tlaku. Sopečná činnosť nie je otázkou dňa, ale pri vulkánoch nikdy neviete, čo môže nastať. Hovoriť by o tom vedeli obyvatelia legendárneho, dnes už zničeného mesta Pompeje. V Neapole sa stretáva nádherná história s modernou architektúrou, krásne katedrály a kostoly striedajú viaceré stavby, ktoré buď rekonštruované alebo čerstvo postavené. Tvoria sa pekné kontrasty. Keď sa povie Neapol, alebo ak chcete Napoli, na um stret rôznych kultúr, pretože historicky je dané, že v meste nežijú iba Taliani, ale aj viacero národní z Afriky či iných európskych krajín, čo vytvára skutočne zaujímavý mix.

Niekto by si mohol myslieť, že v Neapole je toľko premenných, že to mesto skrátka nemá ako fungovať. Opak je ale pravdou. Dobrosrdeční, no striktní ľudia, veľa možností kultúrneho vyžitia, prírodné alternatívy a v neposlednom rade futbal. SSC Neapol je symbolom mesta a taktiež symbolom akéhosi skrytého odporu voči hlavnému mestu Rím či bohatším mestám ako Turín či Miláno. Juh Talianska je iný ako zvyšok krajiny, ale aby ste to presne pochopili, museli by ste tam vycestovať. Je to v istom ohľade podobné ako keď v Španielsku idete do Barcelony. Teda, v Katalánsku.

SSC je hlavným športovým klubom v meste. Preslávil ho napríklad Diega Maradona, legendárny argentínsky futbalista, pričom v osemdesiatych rokoch minulého storočia patril Neapol k najlepším klubom nielen v Taliansku, ale aj v Európe. Novodobou ikonou je napríklad slovenský futbalista Marek Hamšík, ktorý bol dlhoročným kapitánom tohto mužstva. Aj bet365, športové stávky platforma vo svojich možnostiach potvrdzuje, že Neapol je jedným z TOP tímov. V zápasoch Serie A patrí partia okolo Insigneho a ostatných k favoritom. V zápasoch je často kurz vypísaný na úrovni 1.5-1.7.

Skrátka, SSC je pýchou Neapola a štadión San Paolo, ktorý ponesie meno po Diegovi Maradonovi, rovnako tak. Ak sa do tohto mesta vyberiete, nech vás ani nenapadne povedať, že fandíte milánskemu Interu či turínskemu Juventusu. Domáci by to nemuseli zobrať dobre. Vynikajúca v tomto meste je aj kuchyňa, pričom hlavne neapolská pizza je niečo, čo musí ochnutať každý jeden návštevník mesta. Úzke uličky, množstvo malých obchodíkov či rozsiahle námestia, kde sa stretávajú rôzne svetové kultúry.

Ako píšeme vyššie, v Neapole si každý príde na svoje. Medzi atrakcie, teda ak to tak vôbec môžeme nazvať, ktoré turistov z rôznych kútov lákajú najviac, patrí dozaista Vezuv, mýtický vulkán, ktorý je starší ako obyvateľstvo mesta samotné. Práve Vezuv a výlet naň patrí medzi najzaujímavejšie a najpútavejšie turistické atrakcie, ktoré Neapol ponúka. A výhodou tohto mesta na juhu Apeninského polostrova je dobré dopravné spojenie. Nemáte problém sa tam dostať autobusom či vlakom, pričom dá sa to pokombinovať aj leteckou dopravou. Skrátka, treba sa vedieť vynájsť. Na vynájdenie sa je Neapol ideálny. Doslova.

 

TagsNeapol