Jazdenie na motorke bez prilby je čistý hazard so životom

Jazdenie na motorke bez prilby je čistý hazard so životom

Sadnúť na motorku bez ochrannej prilby je naozaj hazard s vašim životom. To isté platí pre spolujazdca. Pri páde z motorky vo vysokej rýchlosti si koledujete o úrazy mozgu, ktoré sú často fatálne. Okrem prilby myslite aj na ostatné ochranné prvky. Prilba by však mal byť základom každej bezpečnej jazdy na motorke.

Úrazy mozgu sú životu nebezpečné

Jazda na motorke je koníčkom, ktorému prepadnete na celý život. Oslobodzujúci pocit a vietor vo vlasoch sú na nezaplatenie. Ak jazdíte bezpečne a navyše používate ochranné prvky, môžete si jazdu vychutnať naozaj naplno. Ostatným jazdcom by sme radi odkázali, že pri nosení prilby na motorku znížite riziko úrazu mozgu skoro trojnásobne. Toto číslo je výsledkom prieskumu americkej spoločnosti. Okrem iného štúdia poukazuje na to, že bez prilby dochádza k viacerým ťažkým zraneniam hlavy. Ide o traumatické poranenia, ktoré sú následkom tvrdej rany po dopade na vozovku alebo otrasu pri náraze do iného vozidla. Hlava je dokonca časťou tela, ktorá sa pri haváriách na motorke zraní najčastejšie. Ide až o 22 % zo všetkých motorkárskych zranení. Zaujímavé je, že toto číslo je platné pre mladších jazdcov, ktorí nosenie prilby odmietajú a hrajú sa na nesmrteľných. Starší motorkári si pri páde z motorky zrania predovšetkým hornú časť tela. Tento fakt je daný tým, že starším ľuďom krehnú kosti a je u nich väčšia pravdepodobnosť tvorby zlomenín. Z uvedeného vyplýva, že okrem prilby nesmú motorkári zabúdať ani na chrániče tela.

Ostatné prvky ochrany pred zranením

Môžete jazdiť akokoľvek opatrne a aj tak sa nemusíte vyhnúť havárii. Preto si kúpte kvalitné motorkárske oblečenie a chrániče najrizikovejších častí tela. Minimum pre motorkárov sú chrániče kolien, rúk – ramien a lakťov, chrbta a na škodu nie sú ani motorkárske rukavice. Niektoré motorkárske kombinézy už priamo obsahujú všité chrániče. Iné ich nemajú integrované, a preto si ich musíte dokúpiť zvlášť. Niektorí motorkári považujú chrániče chrbta za zbytočnosť. Je pravdou, že v minulosti ich nosili hlavne profesionálni jazdci počas pretekov. Dnes sa tieto chrániče vyrábajú z ľahkých materiálov a absolútne neprekážajú v komforte jazdenia. Väčšina chráničov na bežné použitie je vyrobená z pamäťovej peny, ktorá absorbuje prípadné nárazy. Chrániče rúk a nôh sa vkladajú do vreciek, ktoré sú súčasťou motorkárskeho oblečenia. Chránič chrbta sa upevňuje okolo bedier pomocou špeciálnych popruhov. Niektoré kombinézy pre motorkárov majú vrecko na chrbte aj pre tento druh chrániča. Všetky typy chráničov a doplnkov pre motorkárov nájdete na stránkach e-shopu inSPORTline. Internetový obchod inSPORTline je zárukou širokého výberu a skvelých cien.