Máte radi divokú vodu? Vyberte sa obdivovať slovenské vodopády

Máte radi divokú vodu? Vyberte sa obdivovať slovenské vodopády

Vodných tokov na Slovensku máme neúrekom. Okrem riek a jazier sú veľkým lákadlom slovenské vodopády. Hučiaca voda a k tomu divoká zeleň sú malebným pohľadom, ktorý upokojí dušu. Spojte kempovanie a túry s prehliadkou očarujúcich vodopádov.

Na toto nezabudnite

Ešte pred tým, ako sa vyberiete vodopády obdivovať, overte si vašu výbavu. V okolí vodopádov je vlhko. Znamená to, že musíte mať turistické topánky s membránou a nepremokavú bundu. Okolie vodopádov je tiež extrémne klzké, takže turistická obuv s protišmykovou podrážkou je nevyhnutná. Pánska a dámska turistická obuv s membránou a členitou podrážkou vás podrží aj pri výstupe na skalu, z ktorej si chcete spraviť pekné zábery.

Tieto slovenské vodopády sú úchvatné

Šútovský vodopád

V pohorí Malá Fatra je čo obdivovať, ale pre obdivovateľov vodopádov prichádza do úvahy jedine výstup k Šútovskému vodopádu. V Malej Fatre sa nachádza niekoľko vodopádov, z ktorých je práve Šútovský najvyšší. Jeho prameň siaha až do výšky 38 m. V okolí vodopádu sa nachádzajú náučné chodníky plné zaujímavých informácií.

Lúčanský vodopád

Lúčanský vodopád síce nie je tak vysoký ako Šútovský, ale dobieha ho vďaka malebnej okolitej prírode. Pre romantické duše je tento vodopád ako stvorený. Vodopád padá z travertínovej terasy priamo do romantického jazierka. Komu táto romantika nestačí, môže si zregenerovať zdravie v neďalekých kúpeľoch Lúčky.

Brankovský vodopád

V Ružomberskom okrese ešte zostaneme. V pohorí Nízke Tatry sa nachádza mohutný Brankovský vodopád. Jeho gejzír siaha do výšky 50 m. Dychberúce je sledovať silu vody v lete, ale v zime v spojení so snehom je pohľad na vodopád ešte viac pútavý. V lete je riziko, že vodopád vyschne, ale v zime si môžete byť istí pohľadom na čiastočne zamrznutý prúd vody.

Kmeťov vodopád

Naše putovanie slovenskými vodopádmi zakončíme pri najvyššom slovenskom vodopáde. Kmeťov vodopád je vysoký 80 m. Nachádza sa vo Vysokých Tatrách a okrem hlavného toku je zaujímavý sieťou menších kaskád. Kmeťov vodopád je možné obdivovať jedine z vyhliadky vybudovanej v jeho blízkosti, keďže bezprostredný prístup je zakázaný.