Lovecké potreby: Základná výbava každého lovca

Lovecké potreby: Základná výbava každého lovca

Lov je činnosťou, ktorá vyžaduje dôkladnú pripravenosť, zručnosti a v neposlednom rade aj správne vybavenie. Bez správnych loveckých potrieb môže byť poľovanie jednoducho menej úspešné, čo rozhodne žiadne lovca nepoteší. V tomto článku sa preto pozrieme na konkrétne lovecké potreby, ktoré by mali byť povinnou výbavou každého poľovníka.

Každý dobrý poľovník by mal mať kvalitné poľovnícke oblečenie. Pri jeho výbere je potrebné zvážiť kvalitu, komfort a štýl. Samozrejmosťou by však mali byť aj lovecké potreby. Bez nich by bola celá poľovačka horšia, prípadne menej úspešná. Aj v tomto prípade by mal poľovník zvážiť niekoľko dôležitých faktorov pri ich výbere. Preto sme sa rozhodli vám to uľahčiť a prinášame vám prehľad najdôležitejších loveckých potrieb, ktoré by ste mali zvážiť.

Zbraň ako dôležitá súčasť

Zbraň patrí medzi najdôležitejšie lovecké potreby. Výber zbrane závisí najmä od vlastných preferencií a konkrétneho typu poľovania. Môže ísť napríklad o loveckú pušku, brokovnicu, kuše, luk alebo šíp. Je dôležité, aby bola zbraň v dobrej kondícii a zákonne registrovaná. Každý jeden poľovník by mal mať dobrú odbornosť v oblasti manipulácie so zbraňou a dodržiavať tak jednotlivé bezpečnostné predpisy.

Nezabúdajte na kvalitnú optiku

Medzi nevyhnutné lovecké potreby patrí aj kvalitná optika. Tá slúži na presné zameranie a sledovanie cieľov. Lovecký ďalekohľad alebo puškohľad je nevyhnutný doplnok pre lovcov. Správna a kvalitná optika umožňuje výrazne lepšiu viditeľnosť a zameranie na divokú zver z diaľky. V rámci poľovania to je skutočne obrovská nevyhnutnosť.

Náboje alebo strelivo

Nevyhnutnosťou loveckých potrieb sú aj náboje, prípadne strelivo. Bez streliva je totiž zbraň len neúčinným kusom kovu. Je preto dôležité mať pri sebe dostatok nábojov, prípadne streliva pre konkrétny druh zbrane. Ak sa v tejto oblasti dostatočne nevyznáte, neváhajte sa poradiť s odborníkmi, ktorí vám zaručene radi a ochotne pomôžu. Taktiež by ste mali ako poľovník venovať pozornosť správnemu typu a kalibru nábojov, ktoré slúžia pre konkrétnu zbraň a druh poľovania.

Lovecký nôž

Lovecký nôž neslúži len ako nástroj na ošetrovanie koristi. Je to dôležitý multifunkčný nástroj, ktorého úlohou je vyčistenie, spracovanie a porcovanie zvierat. Preto by ste si mali zaobstarať dostatočne kvalitný, ostrý a praktický nôž. Jednoducho taký, ktorý bez akýchkoľvek ťažkostí zvládne všetky dôležité úlohy.

Praktický ruksak a batoh

Každý poľovník by mal mať pri sebe aj praktický ruksak alebo batoh. Je nevyhnutný na prenášanie loveckého vybavenia a potrebných vecí, ako je napríklad voda, jedlo či iné základné veci. Taktiež by ste si mali vybrať batoh, ktorý je dostatočne veľký, pohodlný, má dostatočný počet úložných vreciek a oddelení na účinné usporiadanie vecí. Nevyhnutnosťou sú tiež odolné popruhy.

Vybavenie prvej pomoci

Pri poľovačke je nevyhnutná bezpečnosť. Každý správny poľovník by mal mať pri sebe lekárničku prvej pomoci. Tá by mala obsahovať napríklad základné lieky, obväzy, dezinfekčný prostriedok a iné potreby, ktoré sú určené na poskytnutie prvej pomoci v prípade úrazu a nešťastia.

Nezabúdajte na komunikačné zariadenia

V závislosti od druhu poľovania a prostredia môže byť dôležité mať komunikačné zariadenia, ako sú napríklad mobilné telefóny, hodinky alebo lovecké vysielačky. Tieto zariadenia umožňujú komunikáciu s ostatnými účastníkmi lovu alebo v prípade núdze vám umožnia kontaktovať pomoc. Môžu vám tak zachrániť život, čo rozhodne oceníte. Preto si neváhajte so sebou zobrať napríklad aj prenosnú nabíjačku. Nikdy neviete, kedy sa vám zariadenie vybije.