Kozmetika pre vodné skútre – ochrana nielen pred slanou vodou

Kozmetika pre vodné skútre – ochrana nielen pred slanou vodou

Kvalitné vodné skútre renomovaných značiek nie sú najlacnejšie. Preto je dôležité, aby ste sa o skúter starali nielen po technickej stránke. Ošetrovať je potrebné aj jeho povrch. Toto pravidlo platí hlavne pre tých z vás, ktorí sa budú plaviť so skútrom v slanej morskej vode.

Pred kúpou vodného skútra

Pri pohľade na jazdcov driftujúcich v ostrých zatáčkach sa nejednému milovníkovi adrenalínu rozbúcha srdce. Vlastniť vymakané vodné skútre je podobná prestíž ako vlastniť štvorkolky. Už pri prvom pohľade na ceny najznámejších značiek vodných skútrov, napríklad Kawasaki a Yamaha, je jasné, že skúter nie je hračka. Najviac preferované a najlepšie hodnotené vodné skútre Sea-Doo stoja od 7000 € vyššie. K tomu si prirátajte náklady na získanie preukazu vodcu malého plavidla a rôzne iné doplnky ku skútru. Na druhej strane sa jazda na skútri nedá vyrovnať žiadnemu suchozemskému pocitu. Pri pravidelnej údržbe a dohliadaní na technický stav vám skúter vydrží roky. Počas týchto rokov zažijete nejeden adrenalínový deň na vodných plochách nielen na Slovensku.

Ochrana povrchu vodného skútra

Vodný skúter pravidelne ošetrujte špeciálnymi prípravkami, ktoré ochránia lak. Ide napríklad o keramickú ochranu zabezpečujúcu zvýšenú odolnosť laku pred UV žiarením či nečistotami. Povrch laku je po nanesení hladký a lepšie odoláva dlhodobému pôsobeniu vody. Navyše je po ošetrení týmto detailerom povrch vodného skútra klzkejší. Kovové časti na skútri tiež potrebujú ochranu pred UV žiarením a koróziou. Opäť sa zamerajte na keramické prípravky, ktoré najlepšie ochránia kovové súčiastky pred slanou vodou. V opačnom prípade by veľmi rýchlo prišlo k oxidácii. Výhodou kvalitných prípravkov je to, že chránia povrch po dobu viac ako jedného roka.

Čistenie povrchu vodného skútra

Veľa ľudí si myslí, že vodný skúter netreba čistiť, keďže je stále ponorený vo vode. Treba si však uvedomiť, že vo vode sa nachádzajú organizmy ničiace lak a kov. Zamerajte sa na šampóny, ktoré dokážu zmyť organické látky. Takýmto špeciálnym šampónom dokonale zmyjete vodné riasy. Šampóny na plavidlá dokonca čiastočne chránia lak pred poškriabaním konármi či inými vodnými rastlinami. Niektoré z prípravkov sú tak multifunkčné, že ochránia plastové, sklené, drevené i kovové časti. V prípade, že je lak skútra veľmi znečistený alebo mastný, pred použitím šampónu aplikujte na celý povrch odmasťovač.