Vyrazte s detektorom kovu preskúmať tajomné miesta Česka, ktoré boli dejiskom historických udalostí. Nielenže si užijete nevšedný výlet, ale kto vie, možno sa domov vrátite s pokladom. Detektor kovu sa naučí používať aj úplný začiatočník, tak na čo ešte čakáte?
Hor sa na lov pokladov! Každý hľadač pokladov vám potvrdí, že pri hľadaní často tú najväčšiu úlohu zohrá obyčajné šťastie. K potrebnému vybaveniu napriek tomu patrí kvalitný detektor kovu, základné znalosti jeho ovládania a predbežný prieskum lokality. Dobrou správou je, že vyraziť za pokladom môže aj úplný začiatočník, ktorý túži po nevšednom zážitku a troche adrenalínu. Vždy ale majte na pamäti, že podľa zákona je nutné sa vyhýbať archeologickým lokalitám a prípadný historický nález si nenechať pre seba!
Belský len kedysi ukrýval nemecké kasárne
Na juhu Ostravy sa rozkladá Belský les, v ktorého východnej časti si nemecké vojsko počas druhej svetovej vojny zriadilo kasárne. Tie slúžili ako akási priestupná stanica pre vojakov z preriedených plukov vracajúcich sa z ruského frontu. Pred koncom vojny si Nemci na severnom okraji lesa vybudovali zrubové zákopy a guľometné hniezda na ochranu pred postupujúcimi sovietskymi vojakmi. Napriek tomu im nakoniec nezostalo nič iné, než sa vydať na ústup, a to priamo stredom Belského lesa po ceste vedúcej okolo tzv. rekonvalescentu. Aj keď bol Belský les následkom bombardovania a bojov napoly zničený, dnes je vyhľadávaným miestom pre rodinné výlety aj športové aktivity. A celkom iste by sa vyplatilo preskúmať ho s detektorom kovu! Kto vie, čo po sebe nemeckí, ale aj ruskí vojaci zanechali a dosiaľ to nebolo objavené?
Zaniknuté dediny Ralska uprostred výnimočne zachovalej krajiny
V oblasti dnešného Ralska sa do konca 2. svetovej vojny nachádzalo cez 20 dedín a 20 samôt s približne 7 000 nemeckými obyvateľmi. Tí boli po roku 1945 odsunutí do Nemecka a vyprázdnené územie si nie dlho po tom zabrala československá armáda, ktorá tu medzi rokmi 1950 až 1992 mala zriadený vojenský výcvikový priestor. Okrem československých vojakov ním prešli aj vojaci sovietsky a výsledkom bolo zničenie väčšiny sídel a pôvodného charakteru krajiny. Ak sa do týchto miest vydáte dnes, máte stále šancu rozpoznať pozostatky pôvodných dedín, pokochať sa výnimočne zachovalou prírodou a možno tiež vyskúšať šťastie s detektorom kovu.
Vejprty ako križovatka vojenských tras
Malebné mesto Vejprty sa nachádza v Krušných horách, na samej hranici s Nemeckom. V Roku 1550 sa tu začala ťažiť železná ruda, ale tiež striebro – banícky rozmach ale ukončila tridsaťročná vojna, ktorá neblaho ovplyvnila aj vejprtské obyvateľstvo. Väčšina baníckych dolov bola zničená, z ostatných sa dochovali často len zaslepené ústie šachiet alebo haldy porastené náletovými drevinami. Mesto utrpelo tiež vojnami, ktoré v 18. storočí viedla Mária Terézia so svojimi odporcami, a dotkli sa ho tiež priechody napoleonských vojsk v roku 1813. v priebehu druhej svetovej vojny obsadili Vejprty nemecké vojská, ktoré mesto opustili až na jej konci s príchodom Červenej armády. Práve časté priechody najrôznejších vojsk cez mesto dávajú tušiť, že by sa mohlo jednať o bohaté nálezisko všemožných pokladov.
Chcete si zaobstarať vlastný detektor kovu? Pozrite sa na Heureka.sk, kde nájdete množstvo produktov zoradených podľa obľúbenosti. S výberom pomôžu aj recenzie skutočných ľudí na Heureke.