Financie a ekológia JUST IN TIME logistiky

Financie a ekológia JUST IN TIME logistiky

Čo to vlastne JIT logistika znamená? Nikdy ste tento pojem nepočuli? Alebo len neviete nájsť správne slová na jeho opis? Nasledujúce riadky sú práve pre vás.

JIT logistika je skratka „just in time“, čo v preklade znamená „práve včas“. Vznikla v Japonsku v roku 1945 v spoločnosti Toyota. Je to užitočná a praktická metóda riadenia logistiky. Ľahko a efektívne organizuje logistické toky a zabezpečuje minimálne náklady na skladovanie a dopravu tovaru. Je zameraná na znižovanie strát. Kladie dôraz na 100% kvalitu výrobkov, ktoré budú dodané zákazníkom.

Aké výhody z JIT logistiky má koncový zákazník?

JIT zabezpečí kratšiu dobu prepravy, to znamená, že je možné dodať väčšie množstvo objednávok, viac komunikovať a vyhovieť zákazníkom. Tým, že je proces výroby efektívnejší sa takisto minimalizujú závady a reklamácie. Ak sa zaujímate o ekológiu, určite vás poteší aj to, že práve JUST IN TIME logistika šetrí životné prostredie.

Prečo je JIT logistika ekologická?

Keďže sa výroba a nakupovanie produktov bude riadiť iba podľa reálneho záujmu zákazníkov, vyprodukuje sa oveľa menej odpadu. Výhoda toho, že sa nebude vyrábať nadbytok tovaru, bude pre vás teda nielen finančná, ale aj ekologická. Nech už ponúkate produkty z akéhokoľvek odvetvia (móda, jedlo, elektronika…), časom strácajú svoju hodnotu. Kolekcie oblečenia sa nestihnú predať a vyjdú z módy, potraviny podľahnú skaze a smartfóny nahradia nové a modernejšie modely. V týchto prípadoch sa teda vaše zásoby musia vyhodiť alebo predať v akciovej cene, čo pre vás nie je výhodné z hľadiska životného prostredia ani finančne. Práve preto tomu môžete predísť pomocou JIT logistiky.

V konečnom dôsledku je ale len a len na vás, či sa rozhodnete využiť výhody JUST IN TIME logistiky, ktorá vám umožní dosiahnuť lepšiu konkurencieschopnosť na trhu, viac priestoru pre investovanie do vašej firmy a zvýšiť spokojnosť vašich zákazníkov.

 

Zdroj: Adrian Sulyok | UNSPLASH.COM