Čo sa deje s matracom bez roštu?

Čo sa deje s matracom bez roštu?

Ak ste už kupovali postele, tak iste viete, že okrem rámov postelí je nutné dokúpiť matrace kompatibilných rozmerov a k nim rošty do postele. Jednoduchšie to budete mať, keď si kúpite kompletnú posteľ, napríklad boxspring. Na druhej strane boxspring postele nevyhovujú každému, pretože nedokážu byť antialergické alebo ortopedické. Vďaka rozumne zvolenému matracu a k nemu vhodne vybranému roštu bude váš spánok dokonalý.

Ako vyberať rošty do postele

Na matracoch i roštoch by ste nemali šetriť. Lepšie spravíte, keď si kúpite o niečo lacnejší rám, ale ostatné časti postele si doprajete naozaj kvalitné. Rošty do postele kupujte až po výbere matraca. Je to dôležité z toho dôvodu, že rošty a matrace musia k sebe sedieť. Prvým typom roštov sú tie, ktoré sú vyrobené z pevných latiek. Latkové rošty si najlepšie rozumejú s latexovými, pružinovými a taštičkovými matracmi. Pri kúpe takéhoto roštu si dávajte pozor, aby mal vyšší počet latiek, ktoré unesú aj vysokú váhu. Latkové rošty s menej ako 18 latkami sa často pod obéznejšími ľuďmi lámu. Najpredávanejšie sú lamelové rošty. Opäť platí pravidlo, že lamelový rošt musí disponovať viac ako 30 lamelami, aby udržal váhu silnejších osôb. Na lamelový rošt môžete položiť latexové a penové matrace. Úplnou špičkou medzi roštmi do postelí sú segmentované tzv. tanierové rošty.  Na týchto roštoch je možné nastaviť tuhosť, a preto sú veľmi pohodlné i šetrné k matracom. K tanierovému roštu si dokúpte penové matrace.

Čo sa deje s matracom, ku ktorému rošt nekúpite?

Niektorí ľudia sa snažia ušetriť a pod matrac položia obyčajnú dosku. Dosky boli vlastne predchodcami roštov do postelí a kvôli doskám trpeli ľudia i matrace. Dosky neposkytujú matracu žiadnu možnosť, aby sa váha vášho tela rozložila rovnomerne. Znamená to, že matrac sa veľmi rýchlo vyleží nepravidelne a bude sa vám na ňom nepohodlne spať. K rýchlemu znehodnoteniu matraca položeného na pevnom povrchu dochádza tiež kvôli nulovému odvetrávaniu. V matraci sa hromadí vlhkosť a prinajmenšom začne zapáchať. Zápach je zlovestnou predzvesťou toho, že sa v matraci začala tvoriť pleseň. V prípade, že sa raz pleseň v matraci uchytí, môžete ho rovno vyhodiť. Bez odvetrávania sa matrac mení na ideálne prostredie pre tvorbu a rozmnožovanie roztočov. Uvedomiť si dôležitosť roštov do postele znamená predĺženie životnosti matraca o niekoľko rokov. Matracentrum vám ponúka rošty do postele všetkých typov vo vysokej kvalite.