Aký je rozdiel medzi úvodom, predhovorom a abstraktom záverečnej práce?

Púšťate sa do písania povinných kapitol vašej záverečnej práce a prídu vám všetky na jedno kopyto? Prečítajte si, aký je rozdiel medzi kapitolami, ktoré ešte len uvádzajú čitateľa do štúdia vašej práce.

Úvod

Úvod vašej bakalárskej práce hovorí priamo o téme a snaží sa uviesť čitateľa do jej problematiky. Načrtnete, aký postup práce ste zvolili, vysvetlíte históriu iných podobných výskumov a opíšete známe javy.

Predhovor

V predhovore diplomovej práce informujete čitateľa o tom, prečo a ako ste sa rozhodli písať o tejto konkrétnej téme. V podstate môžete vyzdvihnúť dôležitosť vybranej témy, no vôbec nemusíte zasahovať do obsahu a odborných vecí.

Abstrakt

Abstrakt v oboch jazykoch vašej rigoróznej práce stručne zhrnie obsah vašej práce. Keď niekto chytí vašu knihu do ruky, po prečítaní pol až 1-stranového abstraktu by sa mal dostať do obrazu, o čom vaša práca je.

Ktorý môžete vynechať?

Z týchto troch môžete vynechať len predhovor a zakomponovať informácie z neho do úvodu a do poďakovania. Abstrakt aj úvod sú povinnou a nevynechateľnou časťou každej záverečnej vysokoškolskej práce.

Kedy sa píše úvod?

Nezabúdajte, úvod vašej práce sa píšte až úplne na konci, spolu s rôznymi ďalšími kapitolami. Nepíšte ich chronologicky, počas písania práce sa môže veľa vecí zmeniť a potom by ste ich museli prepisovať.