Ako si vybrať správne pneumatiky

V dnešnej dobe, keď má auto už takmer každý člen rodiny, ktorý vlastní vodičské oprávnenie, je cieľom mať čo najlepšie vozidlo. Niekedy je to kvôli prestíži, inokedy kvôli pohodliu. Mnohokrát ide jednoducho o nevyhnutnosť, najmä pokiaľ človek cestuje denno-denne do práce aj desiatky kilometrov. Základná výbava je dôležitá, netreba preto zabúdať ani na pneumatiky.

 

Každý, kto s autami pracuje, prípadne ho jednoducho baví oblasť auto-moto, už pozná určité kritériá, ktoré musia dobré pneumatiky spĺňať. Avšak ten, kto sa do automobilov nerozumie, vie akurát tak natankovať a doliať zmes do ostrekovačov, či nanajvýš dofúkať gumy, si rád nechá poradiť od skúsenejších. Práve v takomto prípade je dobré sledovať výsledky testovania ADAC.

 

Čo je to ADAC?

 

ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil Club) je nezávislá renomovaná inštitúcia, ktorá sa každý rok zaoberá testovaním jednotlivých pneumatík v siedmych kategóriách. Štyri z nich sa venujú skúškam jazdných vlastností na rôznych povrchoch (sucho, mokro, sneh a ľad), ostatné tri testujú hluk, opotrebovanosť a vplyv na spotrebu paliva.

Aj rok 2016 priniesol víťazov medzi zimnými, letnými aj celoročnými pneumatikami. Aktuálne sú teraz letné, v ktorých boli výsledky veľmi tesné. Ostatných konkurentov však nakoniec porazili holandské pneumatiky s talianskym dizajnom Vredestein Sportrac 5, ktoré potvrdili najlepšie vlastnosti vo všetkých spomínaných kategóriách.

 

Bezpečie na prvom mieste

 

Teraz, v období prezúvania pneumatík, je najvyšší čas na to, vybrať si tie, ktoré sú pre vášho štvornohého tátoša tou najlepšou voľbou. Využívate ho predsa na prepravu rodiny, detí, priateľov či kolegov, jednoducho tých najbližších. Práve preto je zodpovedné vybrať si pneumatiky, ktoré disponujú tými najlepšími vlastnosťami a sú bezpečné.

V dnešnej spoločnosti sme však zvyknutí na to, že za kvalitné výrobky či služby si aj patrične zaplatíme. Inak to nie je ani pri pneumatikách. Nemusí to však byť pravidlom. Dokazujú to napríklad pneumatiky Sebring. Spoločnosť vznikla už pred viac než sto rokmi, no ani nie po desiatich ju zruinovali väčšie korporácie. Práve vďaka príjemnej cene za vysokú kvalitu sa však dokázala opäť postaviť na nohy a stať sa tak na trhu rovnocenným partnerom aj väčších firiem.

 

Nechajte si poradiť

 

Tak čo, jazdíte aj vy na najlepších pneumatikách tohto roka? Alebo vyhľadávate lacné pneumatiky na internete? Ak ste už auto prezuli a použili ste pneumatiky uskladnené od vlaňajška, môžete si výsledkami testov ACAD nechať poradiť budúci rok. Ak sa na výmenu pneumatík len chystáte, asi nepohrdnete radami či pomocou odborníkov. Veď auto je dnes takmer nevyhnutnosťou, a preto sa oň treba aj patrične starať. Potom prídu aj tie šťastné kilometre.

 

FOTO:  © Kurhan / Dollar Photo Club