Ako sa môžete zbaviť spoločnosti

Podnikateľský chlebíček je síce tvrdší ako ten zamestnanecký, no o to viac je chutnejší. Teda, keď prináša výsledky, aké ste si želali. Lenže svet nie je dokonalé miesto a niekedy sa pritrafí aj neúspech. A práve podnikanie je oblasťou, kde je tých neúspechov pomerne dosť. Predsa len ide o rizikovú činnosť, keďže začínate od nuly a nikdy nedokážete predpovedať, ako trh zareaguje na váš príchod. Niekedy sa stane, že vám neostáva nič iné ako likvidácia a.s. či eseročky. Dôvodom vymazania firmy z obchodného registra však nemusí byť len neúspech, ale aj odchod do dôchodku, nová výzva či skončenie s podnikaním aj napriek dobrým výsledkom. Ako sa teda môžete zbaviť spoločnosti?

 

Vymazanie z ORSR likvidáciou

Ak vaša firma nemá žiadne podlžnosti a nejde do konkurzu, jedným z možných riešení, ako ju vymazať z obchodného registra, je jej likvidácia. Pripravte sa na to, že rýchla likvidácia s.r.o. záleží od toho, ako promptne bude s vami komunikovať daňový úrad, sociálna a zdravotná poisťovna, ktorých potvrdenia o tom, že nie ste dlžníkom, potrebujete na úspešné vymazanie z OR. Ide o proces, ktorý v ideálnych podmienkach trvá tri mesiace, no niekedy sa pokojne môže pretiahnuť aj na dvojnásobok. To je dôvod, prečo firmy využívajú služby externých likvidátorov.

 

Vymazanie z ORSR bez likvidácie

Ďalším spôsobom, ako zrušiť firmu, je jej zlúčenie s ďalšou spoločnosťou. Tento spôsob sa volá vymazanie z obchodného registra bez likvidácie. Pretože v skutočnosti firma nezaniká, iba začne vystupovať pod menom spoločnosti, s ktorou bola zlúčená. Takže ostáva zachovaná aj jej obchodná história, záväzky či pohľadávky. Tento spôsob podnikatelia majú radi hlavne z toho dôvodu, že ho dokážu dobre riadiť.

 

Predaj firmy

Ďalším spôsobom, ako sa zbaviť firmy, nie je žiadne vymazanie z obchodného registra. Ide o predaj s.r.o., či už neaktívnych, fungujúcich alebo tvoriacich zisk do rúk fyzickej osoby, prípadne právnickej osoby, ktorá sa zaoberá ďalším predajom týchto firiem. Samozrejme, že keď predávate fungujúcu spoločnosť, tak sa ceny pohybujú niekde úplne inde, ako keď predávate neaktívnu firmu.