Ako nosiť svadobné obrúčky?

Mnohé páry na to zabúdajú. Dokonca odložia svoje svadobné obrúčky do šuflíka a už si ich nikdy nedajú na prstenník. Aj keď všeobecne platí, že práve obrúčky majú tú najvyššiu hodnotu, zvykneme ich odkladať a nahrádzať menej cennými prsteňmi. Pre tých z vás, ktorí ste sa rozhodli opätovne začať nosiť svadobné obrúčky, sme si pripravili krátky návod na to, ako a prečo ich vlastne nosiť.

História svadobných obrúčok a snubných prsteňov

Už niekoľko storočí dozadu začali naši predkovia vyrábať vlastnoručné prstene, ktoré si na prsty navliekli snúbenci a začala sa tak písať história unikátnych zásnubných prsteňov. Vtedajšie prstene boli z vlasov, stebiel trávy, rastlín či neskôr aj z kože. Postupne sa do popredia dostal kov a dnes majú snúbenci možnosť vybrať si svoje zásnubné prstene či obrúčky vybrať z veľmi bohatej ponuky materiálov. Dominuje najmä zlato, striebro, platina, oceľ a to v  kombinácií s tými najdrahšími kameňmi. Ten najpopulárnejší je rozhodne briliant.

Prečo má taký tvar a čo ju vlastne symbolizuje?

Luxusné či jednoduché svadobné obrúčky spája minimálne jeden faktor – ich dokonalý tvar. Uzavretý kruh je symbolom nekonečnej lásky a vyjadruje aj večné spojenie a spolužitie. Pre manželstvo sú  svadobné obrúčky ako stvorené. Drvivá väčšina mužov nasadzuje zásnubné prstene svojej drahej polovičke na prstenník ľavej ruky. Pred svadobným obradom si ho žena presunie na prsteník pravej ruky, pretože na ľavú ruku pribudne svadobná obrúčka. V súčasnosti sa však príliš nedbá na toto pravidlo a často stretneme ženy, ktoré majú na jednom prste tak svadobnú obrúčku, ako aj zásnubný prsteň. Ak si zoberieme do úvahy fakt, aké emócie žena prežívala či už počas zásnub, ale aj počas svadobného obradu, je veľmi ľahké pochopiť, že si ich chce uchovať takýmto spôsobom.

Podľa jednej teórie z Egypta sa nosí svadobná obrúčka a zásnubný prsteň na štvrtom prste, pretože tadiaľto prechádza žila lásky. Podľa inej teórie a zrejme pravdivejšej, každý prst symbolizuje nejakú osobu a práve štvrtý pst symbolizuje životného partnera alebo životnú lásku.