Aké pletivo vybrať pri stavbe plotu?

Plánujete v blízkej dobe oplotenie pozemku či stavbu plotu? Určite by ste nemali zabudnúť na výber správneho a kvalitného pletiva. Je to totiž jedna z najdôležitejších veci. Ako však vybrať správne pletivo na plot?

Aké rozmery zvoliť? Ktorý druh je vhodný pre popínavé rastliny a ktorý pre dočasnú ale kvalitnú ochranu stavenisko? A je potrebné vyberať špecializovanú firmu, alebo sa oplotenie záhrady dá realizovať bez komplikácií svojpomocne?

Faktorov, ktoré výber ovplyvňujú máme hneď niekoľko. Na začiatku treba vedieť, aký je účel stavby plotu a akú bude mať funkciu.  Taktiež treba brať do úvahy aj bezpečnosť, životnosť a terénne podmienky, v ktorých ideme stavať oplotenie. Na oplotenie záhrad, pozemkov či poľnohospodárskych objektov sa najčastejšie používajú a zároveň sú najpredávanejšie  drôtené ploty. Na výber tu máme pozinkované alebo poplastované pletivo.

Pozinkované pletivo má výbornú funkčnosť, skvele si udržuje tvar a je veľmi odolné. Poplastované pletivo má tiež pozinkovanú vrstvu, na ktorú sa navyše nanáša vrstvička plastu. Tá je odolná proti účinkom poveternostných vplyvov a proti pôsobeniu UV žiarenia. Môžeme povedať, že táto povrchová úprava ešte predlžuje životnosť pletiva.

Poplastované pletivo je vyrobené z vysoko odolných a kvalitných oceľových drôtov, ktoré sú najskôr pozinkované a vzápätí poplastované, čo im zaručuje vysokú odolnosť voči korózii. Životnosť sa uvádza minimálne na 20 rokov a plast je chránený UV stabilizátorom.