Prečo mať doma detektor kovov a aký si vybrať

Každý domáci majster, ktorý sa občas chopí vŕtačky alebo zbíjačky pozná ten adrenalín. Vyjde to? Netrafím kábel, neprerazím rúrku? Občas to klapne. Občas tiež nie. Neriskujte zbytočne a investujte do detektora kovov.

Podľa čoho vybrať detektor

Než sa vrhnete na nákup detektora kovov, dobre si premyslite, k čomu ho potrebujete. Chcete sa pri vŕtaní len uistiť, že netrafíte trúbku? Potrebujete bezpečne vybrať miesto na vybúranie otvoru do steny? Alebo by ste radi zlepšili priechod wifi signálu? To sú otázky, ktoré vám napovedia, na čo by ste sa mali zamerať. Detektory kovov sa líšia hlavne tým, čo a na akú vzdialenosť nájdu a s akou presnosťou.

Výber detektora podľa materiálov, ktoré rozpozná

Názvom detektor kovu sa nenechajte zmiasť. Univerzálne detektory nájdu aj nekovové materiály, ako je drevo a plast, prípadne meď. Detekcia dreva sa hodí, keď potrebujete pod povrchom nájsť nosnú drevenú konštrukciu. Odhalenie plastu vás ochráni pred vytopením bytu. Plastovú vodovodnú rúrku ľahko prerazí aj aku skrutkovač.

Kovy a vodiče pod napätím

Najjednoduchšie modely vás vyjdú na pár desiatok eur a pomerne presne lokalizujú umiestnenie kovových trubiek a vodičov pod prúdom. Než vytiahnete vŕtací skrutkovač, rýchlo si overíte, či na vybranom mieste nie je kovová rúrka. Značka Black and Decker ponúka spoľahlivé modely už od 21 €, ktoré vás upozornia na kovy a vodiče pod napätím. Kvalitnejšie detektory kovov vás upozornia aj na káble, ktoré práve nie sú pod prúdom.

Železné aj neželezné kovy

Detektor vyššej triedy odhalí aj neželezné kovy (meď, mosadz, nikel). Medené potrubie sa využíva pomerne často na vedenie plynu, kúrenia i vody. Ak chcete mať istotu, že sa ním nestretnete, radšej si priplaťte pár eur a siahnite po modeli, ktorý rozpozná aj neželezné kovy. Značka BOSCH ich má už od 42 €.

Železné, neželezné kovy, drevo i plast

Profesionálne detektory presne lokalizujú železné kovy, neželezné kovy, vedenie pod napätím i bez, plastové rúrky naplnené vodou aj drevené konštrukcie. Ceny univerzálnych detektorov začínajú na 250 €.

Dosah detekcie

Dosah je dôležitý hlavne pri hlbšom zásahu do konštrukcie. Búranie, sekanie alebo navŕtavanie dlhých skrutiek. Výrobcovia uvádzajú dosah detektora u každého materiálu zvlášť.

Detekčná presnosť

Na presnosti detekcie záleží, keď potrebujete vŕtať, búrať alebo kosiť v blízkosti armatúr. Tu sa oplatí naozaj citlivý detektor, ktorý vám ukáže na milimetre presne, kam až môžete zájsť. K signalizáciu slúži LED displej a akustická výstraha.

Teraz už poznáte hlavné kritériá pre výber detektora kovov a môžete sa vrhnúť na hľadanie toho pravého. Prejdite si ponuku, preskúmajte parametre alebo ušetrite čas a obráťte sa na odborníkov na rucne-naradie.sk Radi vám poradia s výberom.